Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Kierowcy narzekają na zmianę

17.09.2020 13:00 | 4 komentarze | ska

RYDUŁTOWY Od tygodnia funkcjonuje nowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Ofiar Terroru, Traugutta i Bema, tuż obok rydułtowskiego rynku. Kierowcy jednak narzekają, że jest gorzej niż było. Jaki był cel zmian?

Kierowcy narzekają na zmianę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kierowcy, nie jeździjcie na pamięć przez centrum Rydułtów! Pozmieniały się pasy na skrzyżowaniu przy rynku. Już w pierwszy dzień, kiedy dokonywano zmian, doszło tam do dwóch niegroźnych stłuczek, choć zmiana organizacji ruchu była zapowiadana z wyprzedzeniem. Na czas przeprowadzenia prac wyłączono sygnalizację świetlną, co mogło być także przyczyną dezorientacji kierowców. – Celem zadania jest dozbrojenie istniejącej sygnalizacji świetlnej o dodatkowe sygnalizatory oraz urządzenia detekcji ruchu. Pozwoliło to na wprowadzenie nowego programu pracy sygnalizacji wraz z przejściem na program akomodacyjny, czyli dostosowujący się do aktualnego natężenia ruchu. Zmianie uległ również rozkład relacji na pasach wlotu ul. Bema – informują w Zarządzie Dróg Powiatowych w Wodzisławiu Śląskim.

Większe korki?

Kierowcy w pierwszych dniach od wprowadzenia nowych pasów narzekali na zmianę. – Komu to przeszkadzało? Jakoś nigdy nie było problemu z ruchem w tym miejscu. Mały korek tworzył się ewentualnie od ul. Traugutta i Bema w godzinach szczytu, ale to nieuniknione, a poza tym samochody przesuwały się dość szybko. Teraz niepotrzebnie skomplikowano sprawę – napisał do naszej redakcji pan Eryk, który codziennie dojeżdża do pracy przez rydułtowskie skrzyżowanie. – Zmienili pasy i co z tego, skoro na dojeździe od ul. Raciborskiej dalej tworzą się korki. Może nawet większe niż wcześniej – przekazał nam kolejny Czytelnik. Jak udało się nam dowiedzieć w wodzisławskim starostwie, zmiany miały na celu nie zwiększenie przepustowości skrzyżowania, a poprawę bezpieczeństwa. – Skrzyżowanie jest sprawdzane przez pracowników o różnych godzinach i nie zauważono zwiększonych korków czy blokady. Widać to również na mapach Google, które są dobrym narzędziem, pokazującym natężenie ruchu. Teren skrzyżowania ani razu nie był oznaczony na czerwono – podkreśla Magdalena Spandel ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

Zmiana pasów i detektory

Co w takim razie uległo zmianie? Na ulicy Bema zmianie uległy pasy ruchu. Teraz, aby jechać na wprost, należy ustawić się na środkowym pasie, a nie jak dotychczas na prawym. Ponadto na skrzyżowaniu zainstalowano dodatkowe kamery i detektory, które mają poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Istotną zmianą jest włączanie sygnalizacji świetlnej. Do tej pory o godz. 22.00 światła były wyłączane i przechodziły w tryb migania sygnalizacji żółtej, a kierowcy musieli stosować się do znaków. Teraz sygnalizacja nie jest już wyłączana, a dostosowuje się do ruchu pojazdów.

Szymon Kamczyk