Poniedziałek, 21 września 2020

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

Dziesięć projektów w głosowaniu nad budżetem obywatelskim Rydułtów

16.09.2020 07:00 | 0 komentarzy | ska

RYDUŁTOWY Znamy już 10 projektów Budżetu Obywatelskiego, które pomyślnie przeszły weryfikację i zostały poddane pod głosowanie, które potrwa do 4 października. Najdroższy z projektów opiewa na kwotę niespełna 80 tys. zł.

Dziesięć projektów w głosowaniu nad budżetem obywatelskim Rydułtów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z czternastu złożonych z Budżecie Obywatelskim 2021 w Rydułtowach projektów pod głosowanie po weryfikacji zakwalifikowano 10. Przez najbliższy miesiąc mieszkańcy Rydułtów mogą decydować o tym, które projekty przejdą do realizacji. Przypomnijmy, że w tej edycji BO łączna pula na dofinansowanie projektów wynosi 100 tys. zł, a pojedynczy projekt nie mógł przekraczać właśnie 80 tys. zł. To spora zmiana w stosunku do ubiegłych lat, bo daje mieszkańcom możliwości pozyskania środków na bardziej kosztowne inwestycje w mieście.

Na sportowo

Pierwszym projektem, który zakwalifikował się do głosowania jest „Fit Rodzinka”. To pomysł złożony przez Magdalenę Wysocką, który opiewa na kwotę 10 tys. zł. Projekt skierowany jest dla par rodzic i dziecko w wieku 6 do 14 lat lub dziadek/babcia z wnukiem. – Generalnie zapraszamy wszystkich, którzy w parze z dzieckiem chcą poćwiczyć. Przewiduje się udział 15 par, czyli 30 osób (reżim sanitarny). Każda para przystępująca do projektu otrzyma koszulkę dla rodzica i dziecka z logo projektu – informują pomysłodawcy projektu. Zajęcia będą prowadzone przez trenera fitness, a wykorzystany zostanie do nich profesjonalny sprzęt, który właśnie ma zostać zakupiony z dofinansowania w ramach BO, jeśli projekt uzyska odpowiednią liczbę głosów.

Drugim projektem w głosowaniu jest budowa piłkochwytu na boisku treningowym oraz modernizacja nagłośnienia na Stadionie Miejskim Naprzód za kwotę 46 880 zł. Pomysłodawcą projektu jest Krzysztof Helis.

Psy z szansą na wybieg

Aż dwa projekty poddane pod głosowanie dotyczą zbudowania wybiegu dla psów w Rydułtowach. Pierwszy – „Wybieg dla psów – Psi Kwadrat” opiewa na 52 080 zł i został złożony przez Kamilę Kopeć. Projekt zakłada stworzenie ogrodzonego wybiegu dla psów przy ul. Żelaznej. Drugi, podobny projekt „Teren rekreacyjny dla psów – wybieg z przeszkodami” został wyliczony na 79 993 zł i jest tym samym najdroższym ze złożonych pomysłów w Budżecie Obywatelskim 2020. Ten projekt złożyła Monika Pańczyk i zakłada on stworzenie ogrodzonego wybiegu dla psów, także przy ul. Żelaznej. Po zapoznaniu się ze szczegółami tych projektów przed głosowaniem, mieszkańcy będą mogli ocenić, który pomysł będzie ciekawszy.

Trochę legend, festyn i turniej

„Szlak Utoplca – połączenie tężni przy Machnikowcu i Parku Utoplca w Rydułtowach” to nazwa kolejnego pomysłu, który wyceniony został na 15 tys. zł. Projekt złożył Michał Gawron. Przewiduje on m.in. połączenie ścieżką rekreacyjną terenu tężni przy Machnikowcu i Parku Utoplca przy ul. Ofiar Terroru, ścieżki tematycznej z tablicami, na których mieszkańcy poznaliby pokrótce lokalne podania i legendy. W kosztach ujęto także nasadzenia drzew i krzewów oraz postawienie ławki z koszem na śmieci.

Na 6800 zł wyceniony został projekt „Słoneczne Wakacje – impreza dla małych i dużych”, złożony przez Tatianę Dągę. To propozycja zorganizowania rodzinnego festynu w okresie wakacji 2021. Festyn będzie okazją do integracji mieszkańców, a program imprezy wciągnie nie tylko najmłodszych.

Wśród projektów w głosowaniu mieszkańcy znajdą także „Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego ,,O puchar Burmistrza Rydułtów” na kwotę 66 600 zł, złożony przez Barbarę Pawelec. Wydarzenie miałoby być kontynuacją tradycji turniejów tańca towarzyskiego, organizowanych przed laty w SP1. Galę oraz zmagania par Open miałaby poprowadzić Iwona Pavlović.

Ciekawe miejsce i warsztaty

Można głosować także na projekt wiceprzewodniczącego rady miasta Marka Wystyrka, który wymyślił stworzenie w Rydułtowach miejsca, gdzie każdy mógłby zorganizować sobie grilla i zaprosić znajomych. „Rydułtowski Obszar Grillowania” mógłby być wyposażony w wiatę grillową wraz z miejscami do siedzenia. Na lokalizację tego „grillowego zakątka” proponuje się miejsce oddalone od ścisłej zabudowy mieszkalnej przy tzw. „Malachitowej Wyspie” zlokalizowanej wzdłuż ulicy Obywatelskiej. Koszt takiej inwestycji oszacowano na 33 500 zł.

Kolejny projekt, który jest drugim najbardziej kosztownym, wyceniono na 76 290,11 zł. Zakłada on utwardzenie terenu przy ulicy Raciborskiej (działka nr 2924/166). Projekt złożyła Joanna Dąga. W tym miejscu istnieje plac, który nie jest utwardzony, ale korzystają z niego rodzice, przywożący do szkoły swoje dzieci. – W czasie pory deszczowej powstają liczne i rozległe kałuże, zaś w porze suchej poruszające się tam samochody wznoszą kurz – piszą pomysłodawcy projektu, który zakłada utwardzenie tego terenu.

Ostatnim projektem, który poddano pod głosowanie jest „Piernikowy Świat”, czyli pomysł organizacji warsztatów dekorowania pierników dla dzieci i dorosłych (wielopokoleniowe) w Szkole Podstawowej nr 2 w Rydułtowach. Pomysł złożyła Michaela Furgał, a jego wartość to 8200 zł.

Głosowanie odbywa się internetowo poprzez stronę www.budzet.rydultowy.pl oraz w Urzędzie Miasta Rydułtowy, wkładając wypełnioną kartę do głosowania do skrzynki w Biurze Obsługi Mieszkańca.

Szymon Kamczyk