Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz. Nie milkną głosy na temat fetoru z RIPOK–a

Radny Jarosław Łęski z koalicji rządzącej Raciborzem ujął się za mieszkańcami Dębicza, którzy są niezadowoleni ze sposobu funkcjonowania instalacji RIPOK.

Racibórz. Nie milkną głosy na temat fetoru z RIPOK–a
Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów w Raciborzu (fot. arch. Nowiny.pl)

Negatywne opinie dotyczą fetoru wydobywającego się z instalacji i braku podjęcia skutecznych działań przez władze – zaznaczył w interpelacji do prezydenta Polowego radny Jarosław Łęski. Mieszkańcy, którzy zgłosili się do niego, przekazali, że nie mogą swobodnie korzystać ze swoich nieruchomości. – Muszą zamykać okna, a chcieliby przewietrzyć dom – dodał Łęski. Radny spytał o odpowiedzialność Miasta za ten stan rzeczy. – Czy może narzucić zmiany funkcjonowania instalacji, minimalizujące niepożądane skutki? Czy podejmowało takie działania w przeszłości? – takie pytania też przedłożył. Z wiedzy Łęskiego wynika, że problem z fetorem jest znany w magistracie od lat. – Problem nie został jednak opanowany – podkreśla rajca koalicji.

Faza testowa

W urzędzie przyznali, że sprawa jest zgłaszana od 2014 roku. Wiosną 2015 roku straż miejska, która wówczas interweniowała, wskazała wtedy za źródło uciążliwości miejskie wysypisko wraz z kompostownią. Zakład Zagospodarowania Odpadów wyjaśniał, „że jest mało prawdopodobne, by uciążliwość zapachowa opisana w skardze mogła mieć związek z eksploatowanymi instalacjami”. Zimą 2016 temat powrócił. Stanowisko zajęła wtedy firma Empol. Na początku 2017 roku wyjaśniała: nowy system funkcjonowania i przetwarzania odpadów w bioreaktorach jest w fazie testowej. Zapewniono o ograniczeniu do niezbędnego minimum czasu otwarcia bram do bioreaktorów, zmiany godzin wykonywania czynności załadowczo-rozładunkowych, zastosowano dodatkowe zraszanie wsadu do bioreaktorów środkiem biologicznie czynnym.

Odory na zewnątrz

Kłopoty ze smrodem nasiliły się latem 2017 roku. – Podejmowane interwencje potwierdzają występowania uciążliwości – raportowali strażnicy miejscy. Mieszkańcy ulic: Dębicznej, Za Dębiczem, Świerkowej, Rybnickiej i Kobylskiej złożyli oficjalny protest do władz miasta wobec problemu, który ich nęka. Wysypisko i RIPOK zobowiązały się do podjęcia wszelkich możliwych działań minimalizujących oddziaływanie instalacji na tereny sąsiednie. Rok później zainteresowani mogli „zwiedzić” Zintegrowane Centrum Przetwarzania Odpadów Komunalnych (tj. instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, kompostownia odpadów, składowisko odpadów). Zaznajomiono ich tam z technologią zagospodarowania odpadów komunalnych oraz mieli możliwość zidentyfikowania miejsca powstawania odorów. W trakcie wizji mieszkańcy stwierdzili, że odczuwalne zapachy na pewno nie pochodzą z kompostowni odpadów oraz składowiska odpadów. Zasygnalizowali konieczność zhermetyzowania procesu załadunku i rozładunku bioreaktorów w celu minimalizacji wydostawania się odorów.

Zgłosili do WIOŚ-iu

Między czerwcem 2018 roku, a lipcem 2020 roku w magistracie odnotowano w aktach 5 zgłoszeń o fetorze w rejonie RIPOK-a. Urzędnicy wystosowali pisma do firmy Empol o zintensyfikowanie działań antyodorowych lub zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń procesów przetwarzania, konieczności stosowania reżimu technologicznego oraz zajęcie stanowiska w sprawie. Na Batorego podparto się Kodeksem przeciwdziałania uciążliwości zapachowej wydanym przez Ministerstwo Środowiska. W Empolu nie odniesiono się do uwag urzędu. W samym lipcu mieszkańcy zgłaszali do urzędu problem smrodu aż siedmiokrotnie.

Sprawa uciążliwości zapachowych z instalacji MBP PUK EMPOL Sp. z o.o. została zgłoszona do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, a organ podjął kontrolę dotyczącą przestrzegania przepisów i decyzji administracyjnych w zakresie ochrony środowiska – przekazał radnemu Łęskiemu wiceprezydent Raciborza Michał Fita udzielający mu pisemnej odpowiedzi.

(ma.w)

Ludzie

Jarosław Łęski

Radny Miasta Racibórz

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~fanklubprezesa (46.5. * .171) 16.09.2020 12:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nopaczpan... obrotowy warszawski pismo napisał. Sam napisał, bez Wosia.