Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Kultura

"Wizerunek bez cienia" Agaty Ruman w Rudach [ZAPOWIEDŹ]

15.09.2020 12:00 | 0 komentarzy | d

Wernisaż malarstwa Agaty Ruman pt. "Wizerunek bez cienia" to kolejne spotkanie, na które zaprasza Stare Opactwo w Rudach.

"Wizerunek bez cienia" Agaty Ruman w Rudach [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
wrzesień
25 piątek

"Wizerunek bez cienia" Agaty Ruman w Rudach

Start 25.09.2020 o godz. 18:15 wstęp wolny

"Wizerunek bez cienia", to metafora, mówiąca o tym, że coś, co nie istnieje, nie rzuca już cienia. To malarska i rysunkowa aluzja do przeszłości sprzed drugiej wojny światowej. Inspirację stanowią stare fotografie rodzinne oraz przedwojenne ujęcia Warszawy. Autorka dąży zatrzymania się w chwili, która już przeminęła, uchwycenia jej atmosfery. Zachwyt nad urodą utrwalonego na zdjęciach wizerunku przeszłości zderza się ze świadomością, że został on bezpowrotnie zniszczony. Spojrzenie w przeszłość jest fascynujące, ale także przepełnione niepokojem, spokój zakłócony jest poczuciem nietrwałości oglądanej sceny. Zwykła codzienność, ludzie idący ulicą, siedzący na łące. Jednak ich już nie ma.

Agata Ruman (1985) Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. W 2010 r. ukończyła Malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (dyplom pod kier. prof. Jana Pręgowskiego). W tym samym roku ukończyła z wyróżnieniem studia na kierunku Konserwacja i restauracja dzieł sztuki, także na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (praca mgr pod kier. dr hab. Jadwigi Łukaszewicz, dyplom pod kier. prof. Iwony Langowskiej i mgr Marii Rudy). W 2015 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie Przygotowania Pedagogicznego w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. W 2017 r. ukończyła z oceną celującą Projektowanie graficzne w formie studiów podyplomowych na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Od 2015 roku nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej.

Wydarzenie zaplanowano na piątek 25 września, na godz. 18:15 w Starym Opactwie w Rudach (wejście przez dziedziniec).