Czwartek, 21 stycznia 2021

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Epidemia koronawirusa:

W Rudach ruszył długo zapowiadany remont

15.09.2020 11:39 | 1 komentarz | mad

Przebudowa ul Sobieskiego i Cysterskiej w Rudach stała się rzeczywistością.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Roboty rozpoczęto w poniedziałek 14 września. – Trwają prace związane z frezowaniem istniejącej nawierzchni asfaltowej. W najbliższych dniach zostanie wprowadzona organizacja ruchu na czas prowadzenia robót – informują urzędnicy i apelują o zwracanie uwagi na nowe oznakowanie.

Przypomnijmy, o remoncie ul Sobieskiego i Cysterskiej mówi się już długo. Najpierw realizacja tego zadania stała się „kartą przetargową”. Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha uzależniał rozpoczęcie tych prac od decyzji w sprawie odejścia Rud od Kuźni Raciborskiej, która wyszła od opozycji burmistrza w radzie miejskiej. Gdyby zapadła decyzja o odłączeniu się sołectwa, remontu by nie było. Sprawa jednak ucichła. Pojawiło się nawet porozumienie, choć mimo zapowiedzi, żadna ze stron nie zdecydowała się na oficjalne pokazanie dokumentu. – To kluczowa inwestycja, ponieważ ona pozwoliła się pogodzić. Bardzo dobrze się dzisiaj współpracuje, nie ma napięcia. Ten reset odbył się przy okazji tej inwestycji – mówił nam kilka tygodni temu burmistrz Macha, kiedy nawiązywaliśmy do tego tematu.

Należało jednak czekać na rozpoczęcie robót. Umowę z wykonawcą, firmą Hucz z Boronowa podpisano 17 stycznia. To zadanie o nazwie „Przebudowa drogi gminnej ul. Cysterska i ul. Sobieskiego w Rudach” w formule „zaprojektuj i wybuduj” – od zjazdu z drogi wojewódzkiej do lasu w Brantolce. Koszt to prawie 3 mln złotych. Zadanie realizowane jest przy współfinansowaniu środków zewnętrznych z Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020 w kwocie nieco ponad 2 mln złotych. Burmistrz Macha przeciągające się rozpoczęcie robót tłumaczył pozyskaniem szeregu zgód. Wskazywał m.in. na potrzebę pozyskania pozwolenia ze strony konserwatora zabytków, zwracał również uwagę, że drogi leżą w otulinie Cysterskiego Parku Krajobrazowego. Na to wszystko nałożyła się jeszcze pandemia koronawirusa, która dodatkowo spowolniła procedury. – Droga oczywiście powstanie i nie jest zagrożona – zapewniał nas niedawno burmistrz Macha.


Czytaj równieżCo z przystankiem?

Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.