środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Epidemia na Śląsku:

Czym są panele fotowoltaiczne i dlaczego warto je zainstalować?

11.09.2020 13:24 | 10 komentarzy | (s)

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób, zyskując dzięki temu oszczędność i pewną niezależność. Są one przyjazne dla środowiska i rzadko ulegają awarii. Dlaczego fotowoltaika stała się w ostatnich latach tak popularna, kto może z niej korzystać i czy faktycznie się to opłaca? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania oraz inne przydatne informacje, zapraszamy do lektury!

Czym są panele fotowoltaiczne i dlaczego warto je zainstalować?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ciężko wyobrazić sobie codzienne życie bez energii elektrycznej. Większość urządzeń wykorzystywanych w domach wymaga stałego lub chociaż tymczasowego podłączenia do prądu, a to wiąże się z koniecznością opłacania rachunków, co wcale nie jest małym kosztem. Szukając oszczędności, coraz więcej osób postanawia zamontować instalację fotowoltaiczną. Może być ona skutecznym sposobem na zmniejszenie rachunków, jednak aby czerpać z niej maksimum korzyści, warto najpierw zapoznać się z podstawowymi informacjami na jej temat.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu

Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię promieniowania słonecznego i przekształcają ją w energię elektryczną. Jak to się dzieje? Promienie słoneczne padając na ogniwa fotowoltaiczne wywołują przepływ przez obwód prądu stałego. Ogniwa takie, w zależności od technologii produkcji, mogą być wykonane z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Wytworzony prąd stały przepływa następnie do inwertera i tam zostaje przetworzony na prąd zmienny, który może być wykorzystany do zasilania różnych urządzeń używanych w gospodarstwie domowym lub innym budynku, którego dotyczy instalacja fotowoltaiczna. Natężenie prądu zależne jest od intensywności promieni słonecznych, natomiast jego napięcie od liczby paneli, co przekłada się na moc instalacji.

Wytwarzaną w ten sposób energię można na bieżąco wykorzystywać lub magazynować, a jej nadwyżki przekazać do zakładu energetycznego i wykorzystać w tym samym roku rozliczeniowym, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Za każdą przesłaną 1 kWh można odebrać z sieci 0.8 kWh (w przypadku instalacji o mocy mniejszej niż 10 kW) lub 0.7 kWh (w przypadku instalacji mocniejszych). Magazynowanie oraz przesyłanie energii jest darmowe.

Bardzo często zdarza się, że panele fotowoltaiczne mylone są z kolektorami słonecznymi. Na czym polega różnica? Zarówno jedne, jak i drugie czerpią energię z promieniowania słonecznego, jednak panele słoneczne przetwarzają ją na ciepło, a fotowoltaiczne - na prąd. Kolektory słoneczne wykorzystuje się zatem najczęściej do podgrzewania wody użytkowej lub tej w basenie.

Zalety paneli fotowoltaicznych

Dom jednorodzinny z instalacją fotowoltaiczną

Dom jednorodzinny z instalacją fotowoltaiczną

Stale rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych związana jest szeregiem zalet takiego rozwiązania, do których zalicza się między innymi:

brak negatywnego wpływu na środowisko - fotowoltaika zaliczana jest do Odnawialnych Źródeł Energii. Pozwala uzyskać potrzebną energię elektryczną w sposób ekologiczny, odciążając zakład energetyczny i zmniejszając zapotrzebowanie na paliwa kopalne, takie jak węgiel, którego spalanie powoduje zanieczyszczenie powietrza;

oszczędność - wyprodukowana tym sposobem energia elektryczna może częściowo, a nawet całkowicie pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny prądu, takie rozwiązanie przyczynia się do sporych oszczędności i znacznego zmniejszenia rachunków. Trzeba tutaj także wspomnieć, iż fotowoltaika generuje oszczędności już od momentu jej uruchomienia;

niezależność - posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej, z której pozyskuje się energię daje duży komfort i niezależność od dostaw prądu oraz jego cen. Nawet w przypadku niewykorzystania wyprodukowanej w ten sposób energii i powstania jej nadwyżki latem, można ją wykorzystać podczas chłodniejszych miesięcy i pochmurnych dni, gdy promieniowanie słoneczne nie jest już tak intensywne;

możliwość montażu w dowolnym momencie - montaż fotowoltaiki nie wiąże się z wymianą instalacji elektrycznej, ponieważ panele wykorzystują już tę istniejącą;

bezproblemowość - panele nie wymagają czyszczenia i obsługi, są także bezawaryjne i nie generują hałasu.

Jak widać, za montażem paneli fotowoltaicznych przemawiają mocne argumenty, a wyżej wymieniono tylko niektóre z nich. Więcej o opłacalności fotowoltaiki i jej zaletach można dowiedzieć się w artykule - Opłacalność fotowoltaiki - poznaj największe zalety systemu.

Montaż paneli fotowoltaicznych - co trzeba wiedzieć?

Montażysta paneli PV na dachu

Montażysta paneli PV na dachu

Aby taka instalacja mogła być przeprowadzona, przede wszystkim trzeba być pełnoprawnym posiadaczem lub dzierżawcą posesji, na której mają się znaleźć panele. Mogą być one zamontowane zarówno na gruncie, jak i dachu budynku, o ile jest wystarczająco wytrzymały. Aby mogły poprawnie działać, muszą być zainstalowane w odpowiednim miejscu - najlepiej od strony południowej, nachylone pod kątem ok. 35 stopni. Zapewnia to maksymalne korzystanie z promieniowania słonecznego, a co za tym idzie - dużą wydajność fotowoltaiki.

Montaż paneli fotowoltaicznych jest prosty i nie zajmuje dużo czasu, pod warunkiem, że jest wykonywany przez profesjonalistów. Instalacje powinny być dobierane indywidualnie, uwzględniając dotychczasowe rachunki za prąd, a w przypadku nowego domu - na podstawie znajdujących się w nim urządzeń. System fotowoltaiczny ma charakter modułowy, w związku z czym istnieje możliwość zamontowania dodatkowych paneli, jeśli zaistnieje taka potrzeba, jednak trzeba się wtedy liczyć z większymi kosztami.

Panele fotowoltaiczne – koszt

Panele PV czyli duża oszczędność finansowa

Panele PV czyli duża oszczędność finansowa

Koszt fotowoltaiki zależy głównie od mocy instalacji, a więc od ilości paneli. Wpływa na niego również miejsce montażu - bardziej skomplikowane instalacje będą kosztowały więcej, podobnie jak te oddalone od budynku, ponieważ w takim przypadku istnieje konieczność zakupu osobnych konstrukcji. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście: Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego?

Na koszt, poza ilością paneli, składa się również zakup inwertera, okablowania, systemu mocującego oraz montaż. Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych to spora inwestycja, jednak istnieje możliwość skorzystania z dofinansowań, takich jak np. program "Czyste Powietrze". Dotyczy on właścicieli domów jednorodzinnych i ma pomóc między innymi w sfinansowaniu instalacji OZE, w tym fotowoltaiki. Wysokość takiego dofinansowania zależy od dochodów - im są one niższe, tym wyższa dotacja. Mimo, że koszt założenia paneli jest spory, to jest to jedna z najtańszych opcji jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, a zwrot z nakładów zazwyczaj ma miejsce już po 6-8 latach. Ponadto biorąc pod uwagę stale rosnące ceny prądu i korzystanie z coraz większej ilości urządzeń elektrycznych, to bardzo opłacalna inwestycja.

Podsumowanie

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród budynków mieszkalnych, takich jak domy jednorodzinne. Przynoszą one wiele korzyści, wśród których szczególnie można wyróżnić oszczędność wynikającą ze zmniejszenia rachunków za energię elektryczną, a także niezależność od cen i dostaw prądu oraz aspekty ekologiczne. Montaż fotowoltaiki wiąże się z dość dużymi wydatkami, jednak po kilku latach można liczyć na ich zwrot. Ponadto obecnie można skorzystać z dofinansowań, zatem nie ma na co czekać i warto zdecydować się na taką instalację już teraz, ponieważ panele fotowoltaiczne to naprawdę dobra inwestycja!

Emilia Zuzia

Specjalista SEO SEM

seolo.pl

Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

Materiał zewnętrzny