Sobota, 5 grudnia 2020

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Epidemia koronawirusa:

Beton na osiedlu

13.09.2020 19:00 | 5 komentarzy | web

Może „Nowiny Raciborskie” pokażą jak nasze miasto jest zamieniane na brzydką, brukową, betonową pustynię. Przy ul. Eichendorffa na terenie nowego osiedla mieszkaniowego w miejscu byłych basenów właśnie kończy się zalewanie betonem pasa ziemi o szerokości 3 metrów i długiego na ponad 50 metrów - pisze Czytelnik do redakcji Nowin. 

Beton na osiedlu
Problem z kamieniami i betonem, który opisuje Czytelnik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gdyby na tej ziemi były te kamienie jeszcze położone, byłoby to także niezbyt mądre, ale przynajmniej woda opadowa by wsiąkała w ziemię. Niestety wszystkie te kocie łby układane są na grubej na ok 7–10 cm warstwie betonu, który nie przepuści wody opadowej. Zamiast trawy czy krzewów w tym miejscu ziemię zalewa się betonem i układa na nim bruk. Obok rosną przy ulicy lipy. Zalanie betonem tego pasa zieleni może doprowadzić w ciągu kilku lat do zburzenia systemu nawodnienia drzew i obumarcia ich z powodu braku dostępu do wody opadowej. Kto wówczas weźmie za to odpowiedzialność? Czy w mieście ktoś nadzoruje takie bezmyślne betonowanie miasta nawet na terenach prywatnych? Czy miasto prowadzi jakąś politykę informacyjną na temat dobrych praktyk w tym zakresie i ochrony ziemi przed zalewaniem betonem oraz brukowaniem? Niebawem ma w Polsce wejść podatek od wód opadowych tzw. deszczowy. Ma być liczony za każdy metr bieżący zabetonowanej powierzchni. Będzie wprowadzony, żeby ukrócić podobne praktyki, ale tymczasem te rzeczy się dalej robi w naszym mieście.

Czytelnik (dane autora do wiadomości redakcji)


Opinie oraz treści zawarte w rubryce WebKrytyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres webkrytyka@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.