Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gdyby nie pandemia PKS nie bałby się o finanse

Jeśli szkolnictwo w powiecie raciborskim przestanie działać w trybie stacjonarnym, PKS dowożący uczniów do Raciborza spodziewa się miliona złotych straty na koniec roku.

Gdyby nie pandemia PKS nie bałby się o finanse
Damian Knura prezesuje raciborskiemu PKS. Pandemia nie sprzyja działalności przewoźnika

W kwartalnej informacji o spółce Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej, jaką przedłożono zarządowi powiatu, wykazano na koniec czerwca stratę w kwocie ponad 267 tys. zł. Powiat nie zatwierdził wtedy jeszcze płatności za usługi i rzeczywistą stratę określono na poziomie 1 900 zł. Dodatkowo spółka czekała jeszcze na płatność za usługi w gminie Lyski. Te obiecano przekazać we wrześniu. Prezes spółki Damian Knura tłumaczył sytuację warunkami działania w pandemii. – Od kwietnia całkowicie załamała się sprzedaż biletów miesięcznych szkolnych będących głównym źródłem utrzymania spółki i zanikł popyt na przewozy komercyjne. Znacznie spadła liczba pasażerów dojeżdżających autobusami do i z pracy – wyjaśnił przed zarządem powiatu D. Knura. Efekt spadku przychodów PKS nie był widoczny w rozliczeniu marca, gdyż pasażerowie wykupili jeszcze bilety miesięczne. Dopiero w kwietniu przychody spółki znacząco spadły. Knura podał, że pierwsze dwa miesiące 2020 r. „zapowiadały względnie stabilną sytuację finansową spółki”. – Samorządy zabezpieczyły odpowiednie środki w swych budżetach i podpisały porozumienia w sprawie finansowania transportu. Rozkłady jazdy zostały zoptymalizowane i dostosowane do możliwości finansowych samorządów i potrzeb pasażerów. Wybuch pandemii spowodował, że optymistyczne prognozy nie sprawdziły się – usłyszeli członkowie zarządu powiatu. W starostwie zapoznano się z przewidywaną stratą na koniec roku, jeśli gminy nie wykupią biletów miesięcznych. Strata może wtedy wynieść około miliona złotych.

(m)

Koronawirus - wszystko o pandemii 3451 wiadomości, 5505 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].