Wtorek, 20 października 2020

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Kohut chce zbudować społeczeństwo obywatelskie na Białorusi

10.09.2020 13:30 | 19 komentarzy | ska

Europarlamentarzysta z naszego regionu Łukasz Kohut wystąpił z propozycją organizacji staży w Brukseli dla młodych Białorusinów, którzy mogą stworzyć społeczeństwo obywatelskie w swoim kraju. 

Kohut chce zbudować społeczeństwo obywatelskie na Białorusi
Europoseł Łukasz Kohut chce zaprosić do swojego biura w Brukseli młodych Białorusinów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kohut chce zbudować społeczeństwo obywatelskie na Białorusi

Konflikt za wschodnią granicą, jaki obserwujemy od kilku tygodni pokazuje jak, często w dramatycznych okolicznościach, rodzi się demokracja. Społeczeństwo białoruskie walczy o nową, bardziej europejską rzeczywistość i nie ma wątpliwości, że płynące z całego świata słowa wsparcia należałoby zamienić w czyn. Stąd europarlamentarzysta Łukasz Kohut zainicjował wśród członków PE stworzenie podwalin pod budowę społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi także poniekąd w wymiarze instytucjonalnym, pokazując praktyczne działanie struktur europejskich, jako wzór funkcjonowania demokratycznego porządku. Łukasz Kohut wystąpił z pomysłem utworzenia stażów w Parlamencie Europejskim dla młodych ludzi z Białorusi w każdym biurze eurodeputowanego. 

Oznaczałoby to, że grupa ponad 700 osób otrzymałaby bezcenne doświadczenie demokracji, otwartości i tolerancji. - Młodzi Białorusini po takim doświadczeniu będą dodatkowym katalizatorem demokratycznych zmian na Białorusi - uważa poseł Kohut. I dodaje: - Ogromne znaczenie ma również rozumienie, jak działają instytucje w systemie demokratycznym w praktyce, na czym polega mechanika struktur, które o obywateli dbają, ale nie odbierają im wolności decyzji i własnej inicjatywy. 

Pierwsze staże w biurze eurodeputowanego   rozpoczną się jak tylko pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna. -Ufam, że inni parlamentarzyści ruszą tym śladem i pomogą budować społeczeństwo obywatelskie wśród Białorusinów, którzy chcą zrzucić z siebie autorytarne jarzmo Łukaszenki - podkreśla Łukasz Kohut.