Wtorek, 15 czerwca 2021

imieniny: Jolanty, Wita, Wioli

RSS

Długa będzie tonąć w drzewach w japońskim klimacie

11.09.2020 13:00 | 5 komentarzy | ma.w

Raciborski deptak ma być wkrótce zadrzewiony. Pojawią się tam wiśnie. – Bo pięknie kwitną – uważa Dariusz Polowy. Długa ma w ten sposób przypominać deptak w czeskiej Opawie, gdzie raciborskie władze podpatrzyły rozwiązania z zadrzewieniem ulicy.

Długa będzie tonąć w drzewach w japońskim klimacie
Delegacja urzędnicza z Raciborza w czeskiej Opawie. Magistraccy pracownicy na wzór tego miasta chcą zdobić deptak na ul. Długiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zarzuty, że odnowiona Długa jest betonową pustynią nie gasną i zadrzewienie deptaka, jak podkreśla prezydent Dariusz Polowy, było mocno wskazane do realizacji już z początkiem tego roku. – Niestety później koronawirus nas w tym zastopował, również w kontekście wydatków – przyznaje głowa miasta.

Przygotowano koncepcję nasadzeń i lokalizacji drzew, wybrano model donic, w których znajdą się drzewa. – Pojawiła się jednak kwestia czy realizować ten projekt już wiosną, znając specyfikę cyklu wegetacyjnego, który nie pozwoli się rozwinąć tym nasadzeniom? – mówi prezydent miasta.

Jego zastępca Dominik Konieczny, któremu podlegają sprawy komunalne twierdzi, że taki zamiar jak zadrzewienie deptaka należy zrobić jesienią. – Wcześniej sadzenie nie jest wskazane – przyznaje wiceprezydent.

Na Długiej ma być zastosowany model podpatrzony w partnerskim czeskim mieście Opawa. Deptak zostanie ozdobiony kilkunastoma drzewami w sporych donicach. Urzędnicy wybierali je spośród trzech propozycji. Były to platan, wiśnia albo klon. Na Batorego zdecydowano się na wiśnie, bo jak podkreślił D. Polowy ta pięknie kwitnie. Na Długiej powstanie zatem swego rodzaju aleja wiśni. Prezydent zastrzega jednak, że zasadzony będzie taki gatunek, po którym nie należy się spodziewać owoców. – Korona tych wiśni będzie regularna i gęsta, a liście zawsze dają ładny efekt – uważa prezydent Raciborza. Nowe drzewa na deptaku mają przypominać te rosnące w okolicy raciborskiego sanktuarium Matki Bożej. Ukwiecone wiśnie na wiosnę będą przypominać japoński symbol narodowy (Kwiat Kwitnącej Wiśni).

(ma.w)


Lipy, dęby i Piłsudski

Przypomnijmy, że urzędujący wiceprezydent Michał Fita przeprowadził, jeszcze jako radny, wspólnie z Anną Szukalską, akcję rozdawnictwa 100 drzew z okazji odzyskania przez Polskę 100-lecia Niepodległości. – Rozdysponowaliśmy wtedy 50 lip i 50 dębów pozyskanych z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie – wspomina M. Fita. U siebie, na działce przy domu posadził lipę, a jeden z dębów trafił spod jego rąk pod ocicki kościół. Teraz Fita zajmuje się tematem nowej alei lipowej w mieście. Pobrano materiał genetycznego z lipy na Brzeziu, posadzonej tam na pamiątkę wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego. – Ten materiał posłuży wyhodowaniu lipy piłsudczykowskiej. Chcemy ją replikować i może powstanie w Raciborzu taka aleja lipowa.

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza