Wtorek, 9 marca 2021

imieniny: Franciszki, Katarzyny, Mścisława

RSS

Adam Gawęda: Bardzo dobre informacje dla JSW z Brukseli

05.09.2020 10:04 | 2 komentarze | ska

3 września Komisja Europejska opublikowała listę tzw. surowców krytycznych, czyli tych, które mają istotne znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju gospodarczego całej Unii Europejskiej. Znalazł się na niej węgiel koksowy, co oznacza bardzo dobre informacje dla działającej w naszym regionie Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Adam Gawęda: Bardzo dobre informacje dla JSW z Brukseli
JSW jest największym producentem węgla koksowego w Europie. fot. A. Materna/JSW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Adam Gawęda: Bardzo dobre informacje dla JSW z Brukseli

Dlaczego tak jest tłumaczy były wiceminister i pełnomocnik Rządu RP. ds. restrukturyzacji górnictwa, Adam Gawęda: Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksowego, który wykorzystuje się m.in. do produkcji stali. Decyzja Komisji Europejskiej oznacza, że JSW łatwiej będzie pozyskiwać finansowanie na dalsze inwestycje, co jest ważne dla stabilności spółki. Pozostanie węgla koksowego na liście to m.in. efekt działań polskiego rządu. Cieszę się, że moje działania jeszcze jako wiceministra i pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa przyniosły efekt. Sukces wynika z dobrej współpracy z instytucjami unijnymi i polskimi europarlamentarzystami, w szczególności z Poseł do PE Izabelą Kloc, która była mocno zaangażowana w ten temat – wyjaśnia Adam Gawęda.

Przypomnijmy, że Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym jego producentem zaspokajając prawie 20% rocznego zapotrzebowania europejskiego hutnictwa. W krajach UE złoża węgla koksowego są już na wyczerpaniu. Dlatego Wspólnota musi importować z krajów trzecich większość potrzebnego jej surowca. Unijne huty stali zużywają rocznie 37 mln ton koksu, do którego wyprodukowania potrzeba 53 mln ton węgla koksowego (do wytworzenia 1 tony głównego półproduktu w hutnictwie stali, tzw. surówki hutniczej, potrzeba aż pół tony tego rodzaju węgla). Tylko 17 mln ton pochodzi z krajów UE, w tym aż 11,6 mln t z Polski, a resztę sprowadza się z Australii, USA, Kanady i Mozambiku. Węgiel koksowy, obok rudy żelaza, jest podstawowym surowcem dla przemysłu hutniczego. Węgiel produkowany w JSW przyczynia się do zmniejszenia zależności UE od importu tego surowca z krajów trzecich. Nowa lista surowców krytycznych ma obowiązywać przez najbliższe trzy lata i obejmuje 30 surowców, m.in. antymon, beryl, borany, chrom, fluoryt, fosforyt, gal, german, grafit, ind, kobalt, krzem metaliczny, magnez, magnezyt, metale ziem rzadkich, niob, platynowce i wolfram. W porównaniu z poprzednią listą, opublikowaną w 2017 r., obecna została rozszerzona o boksyt, lit, stront i tytan, wypadł z niej za to hel.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.