Wtorek, 20 października 2020

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Stanie maszt z flagą w centrum? Wystarczą głosy mieszkańców

06.09.2020 07:00 | 23 komentarze | juk

WODZISŁAW ŚL. Projekt „Pod biało-czerwoną” jest nową inicjatywą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Zakłada sfinansowanie przez rząd zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do przedsięwzięcia.

Stanie maszt z flagą w centrum? Wystarczą głosy mieszkańców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projekt ma na celu uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, jej bohaterów oraz triumfatorów. Jego zadaniem jest również integracja lokalnych i ponadlokalnych społeczności w duchu tradycji, jedności oraz nowoczesnego patriotyzmu. Wysoki maszt z biało-czerwoną flagą może stanąć również w Wodzisławiu Śl. do czego zachęca Lidia Ptak, wodzisławska radna. – Chciałabym, aby w centrum miasta np. na rynku stanął taki maszt z polską flagą. Byłby to patriotyczny akcent w naszym mieście, przy którym mogłyby się odbywać ważne dla naszej społeczności uroczystości – mówi Lidia Ptak, która została również liderką projektu.

O tym, czy maszty trafią do danej gminy bądź miasta, zdecydują jej mieszkańcy w internetowym głosowaniu. W gminie do 20 tys. mieszkańców potrzeba co najmniej 100 głosów, w gminie od 20 do 100 tys. mieszkańców – 500, a w 100 tys. miastach – 1000. Głosowanie trwa do 11 listopada pod adresem gov.pl/web/bialoczerwona. Następnie zostaną opublikowane wyniki. Organizatorzy zachęcają, by głosować jak najliczniej. Za dużą frekwencję przewidzieli nawet nagrodę. W trzech gminach, które osiągną największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców gminy, przewiduje się udział Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w uroczystości zawieszenia flagi na maszcie.

(juk)