Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Trzy firmy chcą wywozić śmieci z Wodzisławia Śl.

02.09.2020 19:00 | 19 komentarzy | juk

Kto od przyszłego roku odbierze śmieci od mieszkańców Wodzisławia Śl.? Zainteresowane są trzy firmy. Czy mieszkańców czeka podwyżka opłat śmieciowych?

Trzy firmy chcą wywozić śmieci z Wodzisławia Śl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Przygotowania do przeprowadzenia jednego z kluczowych dla mieszkańców Wodzisławia Śl. przetargów trwały od kilku miesięcy. Właśnie otwarto złożone w nim oferty. Mowa o wyłonieniu wykonawcy na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Wodzisławia Śl.

Przypomnijmy, że nowy wykonawca zadania będzie odbierał odpady od niemal 41 tys. mieszkańców, którzy zamieszkują w zabudowie jednorodzinnej oraz wielolokalowej. Prócz odbioru, transportu i zagospodarowania śmieci będzie on zobowiązany do m.in.: zakupu i dystrybucji worków do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dla nieruchomości objętych systemem workowym, dystrybucji pojemników 240 l na bioodpady, utrzymaniem we właściwym stanie sanitarnym, higienicznym i technicznym - w tym dokonywanie drobnych napraw - pojemników przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów, a także porządkowania terenu wokół pojemników do segregacji śmieci.

25 sierpnia otwarto złożone w przetargu oferty, złożone przez Transgór z Rybnika, Sanit – Trans z Międzyrzecza Górnego oraz EKO z Rybnika. Zaproponowały one za wykonanie zadania kolejno: 28,5 mln zł, 29 mln zł i 26 mln zł. Wszystkie firmy zażądały wyższych kwot, niż tą, którą zamierzał przeznaczyć magistrat, a było to 25 mln zł. Za tę sumę miasto zamierzało podpisać z wykonawcą zadania umowę na okres 24 miesięcy, ważną do końca 2022 r. Czy to oznacza dla mieszkańców podwyżkę opłat śmieciowych? Skoro złożone oferty są wyższe niż założenia magistratu, to zapewne tak. O ile? Na razie nie wiadomo. Urzędnicy aktualnie analizują złożone oferty. - W przeciągu najbliższych tygodni zostanie podjęta decyzja czy któraś z ofert będzie wybrana i jakie dalsze kroki będziemy w tym zakresie podejmować - informuje prezydent Mieczysław Kieca.

Przypomnijmy, że jeżeli zgłoszone oferty będą zakładać diametralną podwyżkę stawki opłaty śmieciowej dla mieszkańców, miasto ma wyjście awaryjne. Zakłada ono powołanie w porozumieniu z innymi miastami i gminami powiatu wodzisławskiego, własnych struktur, które zajmą się odbiorem śmieci od mieszkańców. Chodzi o to, żeby zatrzymać wzrost stawki. Przypomnijmy, że obecnie wynosi ona 26,10 zł od osoby na miesiąc.

(juk)

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.