Wtorek, 13 kwietnia 2021

imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina

RSS

Ubytki kadrowe na Gamowskiej to fakt. Jak bardzo martwią dyrekcję?

05.09.2020 12:00 | 3 komentarze | ma.w

Medyków, którzy pożegnali się z pracą w raciborskim szpitalu można liczyć w dziesiątkach. Najwięcej odeszło pielęgniarek, rezygnowali nawet szefowie oddziałów. Dyrektor Rudnik liczy na powroty po „odcovidowaniu” szpitala.

Ubytki kadrowe na Gamowskiej to fakt. Jak bardzo martwią dyrekcję?
Radna Elżbieta Biskup.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wygląda sytuacja kadrowa w szpitalu zakaźnym zapytała na sierpniowym posiedzeniu komisji zdrowia radna Elżbieta Biskup z klubu PiS. Chciała wiedzieć czy odnotowano jakieś odejścia z uwagi na sytuację szpitala, wciąż jednoimiennego. Biskup spytała czy prawdą są pogłoski o rezygnacji szefowej oddziału neurologii. Była też ciekawa co z obsadą stanowiska kierownika oddziału obserwacyjno – zakaźnego, skąd odeszła długoletnia szefowa Iwona Olszok.

Dyrektor Ryszard Rudnik nie odniósł się bezpośrednio do pytania o kadrową sytuację na oddziale neurologii. Podkreślił, że trzeba brać pod uwagę, że tego typu sytuacja jaka ma miejsce w szpitalu raciborskim jest okolicznością kryzysową. – Nie wszyscy sobie z nią radzą w jakiś właściwy sposób. Dlatego doszło do zmian na fotelach kierowników dwóch oddziałów. Chodzi o oddział obserwacyjno – zakaźny, gdzie poprzednia pani kierownik zrezygnowała w trudnym dla nas okresie. Te obowiązki przejęła Teresa Lubszczyk. Odszedł od nas także kierownik oddziału ginekologiczno–położniczego Dariusz Kujawski, tłumacząc, że za dużo zainwestował w swój gabinet prywatny, by rezygnować z pracy w nim. Zastąpił go doktor Tomasz Chmura dotychczasowy zastępca kierownika. To są jedyne zmiany kadrowe na dziś – wyjaśnił.

Personel, który odszedł z Gamowskiej:

  • spośród lekarzy zatrudnionych na umowy o pracę zrezygnowało 3 (ich szefowie z innych placówek zażyczyli sobie żeby ich pracownicy odeszli z pracy w szpitalu jednoimiennym)
  • spośród pielęgniarek i położnych – 20 (w tym na emerytury)
  • pozostali – 2 ratowników, 1 –średni personel, 1 – obsługa, 3 – administracja
  • co do lekarzy kontraktowych – ruchy kadrowe odbywają się w obie strony (zawarte i zakończone umowy)

Na pytanie radnej Biskup czy na Gamowskiej nie zabraknie pracowników wobec wyzwania prowadzenia działalności w hybrydowej formule, dyrektor odparł, że lekarzy zawsze brakuje. – O pełnym komforcie pracy nie ma mowy. Prowadzenie lecznicy to ciągłe poszukiwania personelu i zmiany kadrowe. Część kadry jest stała, część szuka lepszych warunków zatrudnienia niezależnie od okoliczności. My wszystkich warunków płacowych nie jesteśmy w stanie spełniać – stwierdził dyrektor. Zaznaczył, że utworzenie lecznicy hybrydowej odbędzie się z pewnym wysiłkiem. – Mamy minulane zabezpieczenie kadrowe. Poza tym liczę na powroty osób, które z nami wcześniej pracowały – uspokajał radnych komisji zdrowia.

Dyrektora Rudnika poparł wicestarosta raciborski Marek Kurpis mówiąc, że jest przekonany o tym, że kadra z oddziałów zabiegowych widzi się w pracy na Gamowskiej.

(ma.w)

Ludzie:

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu