Wtorek, 9 marca 2021

imieniny: Franciszki, Katarzyny, Mścisława

RSS

Żeby nikt nie cierpiał chłodu zimą

04.09.2020 18:30 | 0 komentarzy | ma.w

W kolejce po dotacje na wymianę pieców w Raciborzu powstał zator. Na żale kolejkowiczów zwrócił uwagę radny Henryk Mainusz z Ocic. Obawia się, że oczekujący na dofinansowanie raciborzanie nie zdążą z instalacjami przed zimą.

Żeby nikt nie cierpiał chłodu zimą
Radny Henryk Mainusz.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nestor rady Raciborza opowiedział o problemach mu zgłoszonych podczas sierpniowej sesji miejskiej. Według tego co doń dotarło, utworzyły się kolejki w wydziale ochrony środowiska i „ludzie nie potrafią tam umowy podpisać”. Umowy dotyczą uzyskania dofinansowania od Miasta i WFOŚ na ekologiczną inwestycję w domowych kotłowniach. – Mamy koniec sierpnia, a tu takie spowolnienie. Jak ci ludzie kotłowni nie przerobią to czeka ich zima bez ogrzewania – przewiduje szef klubu radnych Razem dla Raciborza. Według niego, wkrótce dojdzie do sytuacji, że instalatorzy będą odmawiali wykonania robót w krótkim czasie, który zostanie do końca roku. – A jak ludzie dopytują w urzędzie, to zawsze wytłumaczeniem jest jakiś problem obiektywny. Skąd jest ta obsuwa w czasie i na ile to spowolnienie jest groźne? – chciał dowiedzieć się od głowy miasta Henryk Mainusz.

Radnego uspokajał wiceprezydent Dominik Konieczny. Powiedział, że gdy udawał się na urlop załatwionych było około 30 procent umów, a teraz sądzi, że jest to już poziom 50 procent. Drugi zastępca prezydenta Polowego zrzucił winę na operatora projektu ekologicznych dotacji – zewnętrzną firmę, która według przepisów musi pośredniczyć w tej procedurze. – Operator stwarza ten problem. Zasłania się restrykcjami wynikającymi z pandemii koronawirusa. My go ponaglamy, żeby podołał obowiązkom wynikającym z umowy. Dołożymy starań, żeby nikt ze starających się o dotacje nie cierpiał chłodu zimą – zadeklarował D. Konieczny. Dodał, że w grę wchodzi prolongata terminu zakończenia projektu dofinansowań od Miasta i WFOŚiGW w Katowicach.

Ludzie:

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.