Piątek, 4 grudnia 2020

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Epidemia koronawirusa:

Komunikacja autobusowa w MZK od 1 września przygotowana na uczniów

01.09.2020 12:24 | 0 komentarzy | ska

Od wtorku MZK uruchamia szkolny rozkład jazdy. Na trasy wyjeżdżają wszystkie autobusy, tak aby każdy uczeń mógł dotrzeć na lekcje mimo obostrzeń epidemicznych.

Komunikacja autobusowa w MZK od 1 września przygotowana na uczniów
MZK Jastrzębie-Zdrój jest przygotowane do obsługi uczniów. fot. MZK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Komunikacja autobusowa w MZK od 1 września przygotowana na uczniów

Uczniowie po blisko pół roku wracają do szkół. Sama nauka jak i podróż na zajęcia odbywać się będą w reżimie sanitarnym. Liczba pasażerów w autobusie nie może być większa niż 50% wszystkich miejsc siedzących, a więc w standardowym pojeździe wynosi ok. 48. Dlatego też Międzygminny Związek Komunikacyjny uruchamia wszystkie autobusy będące w dyspozycji firm przewozowych pracujących na jego zlecenie. Na 71 liniach pojawi się 110 pojazdów, które obsłużą około 1,5 tysiąca kursów dziennie. – Sytuacja dotycząca potoków pasażerskich jest na bieżąco monitorowana. W pierwszych dniach września nasza uwaga będzie skoncentrowana głównie na trasach stanowiących dojazdy do szkół i tam zaplanowaliśmy wzmocnienia, tak aby spełnienie nakazów epidemicznych było możliwe – mówi Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie.

W gotowości

Niestety wiele czynników nie sposób przewidzieć. Sytuacja w szkołach może się dynamicznie zmieniać, co przełoży się także na organizację komunikacji autobusowej. Pojawia się zagrożenie dołączenia gmin do żółtej bądź czerwonej strefy, a także inne niewiadome spowodowane bezpośrednim działaniem koronawirusa (np. zmiana pracy szkoły na system dwuzmianowy czy czasowe przejście na zdalny system nauczania). - Musimy być na to przygotowani. Pracownicy Biura MZK są w stałym kontakcie z naczelnikami wydziałów edukacji poszczególnych gmin, a także z dyrektorami szkół. Sytuacja jest na bieżąco analizowana i kiedy zajdzie taka potrzeba, będziemy podejmować decyzje ułatwiające uczniom dotarcie do szkół – wyjaśnia Rafał Jabłoński.

Zasady bezpieczeństwa

Przypominamy, że pasażerów podróżujących komunikacją miejską obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Od kilku tygodni trwają kontrole, podczas których kierowców autobusów i pracowników MZK wspierają funkcjonariusze policji. Za brak maseczki grozi mandat 500 zł. W egzekwowaniu tego obowiązku ma pomóc zasada wchodzenia do autobusu przednimi drzwiami, która od miesiąca obowiązuje w MZK.

Aby podróż była bezpieczna autobusy są systematycznie dezynfekowane, a zakup biletu nie wymaga kontaktu ze sprzedawcą. Nowym sposobem na to jest, uruchomiona przed tygodniem, usługa „bilet na komórkę”. Można go kupić zdalnie w 10 sekund. Szczegóły na stronie internetowej www.mzkjastrzebie.com.

Punkty informacyjne w gminach

Uczniowie korzystający z biletów ulgowych (w przypadku Jastrzębia-Zdroju z przejazdów bezpłatnych) zobowiązani są, jak co roku, do potwierdzenia kontynuowania nauki. Mają na to czas do końca września. Należy w tym celu odwiedzić Biuro Obsługi Klienta MZK i przedstawić ważną legitymację szkolną lub studencką (podbitą na rok szkolny 2020/2021). Przedłużenie ulgi będzie także możliwe w mobilnych punktach informacyjnych MZK, które uruchomione zostaną w gminach w drugiej połowie września. Tutaj pasażerowie uzyskają ponadto pełną informację na temat elektronicznego rozkładu jazdy, zakupu e-biletu, a także nowej usługi MZK – „bilet komórkę”. Szczegółowy harmonogram obsługi w punktach mobilnych zaprezentujemy jeszcze w tym tygodniu.