Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

"Zamaskowane" dożynki w Cyprzanowie [ZDJĘCIA]

30.08.2020 11:55 | 0 komentarzy | mad

Sołectwo Cyprzanów w gminie Pietrowice Wielkie zdecydowało się na ubarwienie trudnych czasów, krótkim korowodem w ramach dożynkowego świętowania. Obchody zorganizowano w niedzielne przedpołudnie 30 sierpnia.

"Zamaskowane" dożynki w Cyprzanowie [ZDJĘCIA]
Starostami dożynek w Cyprzanowie zostali: Genowefa Tebel i Zbigniew Główczak. Do zdjęcia pozują z maseczkami, które własnoręcznie przygotowywali oraz z chlebem upieczonym z tegorocznych plonów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bez festynu, ale z mszą świętą w intencji rolników, którą poprzedził krótki przemarsz do świątyni. W Cyprzanowie, na czele, którego stoi sołtys Maria Palisa dla zachowania tradycji postanowiono uczcić zakończenie żniw. W korowodzie niesiono koronę żniwną, szły również słonie – dwóch mieszkańców przebranych w stroje. Uczestnicy do świątyni udali się w specjalnie przygotowanych na tę okazję maseczkach ludowych. Po zakończeniu mszy św. była możliwość zakupienia ciast upieczonych przez mieszkańców. Dla zwiększenia bezpieczeństwa porcje wcześniej zostały zapakowane, a zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na remont ołtarza w miejscowym kościele. Słodkości to element zastępujący tradycyjny dożynkowy festyn. Na uroczystości do Cyprzanowa przybył wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek, sekretarz Gabriel Kuczera oraz sołtysi dwóch miejscowości, które należą do cyprzanowskiej parafii: Piotr Parys z Lekartowa oraz Bernard Franiczek z Żerdzin.

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Gabriel Kuczera

Gabriel Kuczera

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

Maria Palisa

Maria Palisa

Radna gminy Pietrowice Wielkie, sołtys Cyprzanowa 

Piotr Parys

Piotr Parys

Radny gminy Pietrowic Wielkie