Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Kultura

Festiwal „Fide et Amore” rusza już 14 września [PROGRAM]

27.08.2020 11:33 | 0 komentarzy | ska

Coroczny Festiwal Twórczości Religijnej „Fide et Amore” wystartuje 14 września w Żorach. W tym roku wydarzenie odbędzie się w tematyce „Uzdrowieni wiarą i miłością”. Dyrektorem artystycznym festiwalu od początku jego istnienia jest ks. dr Wiesław Hudek. Koncerty odbywać się będą w żorskich kościołach, a także w Pałacu w Boryni i kościele w Skrzyszowie.

Festiwal „Fide et Amore” rusza już 14 września [PROGRAM]
Ks. dr Wiesław Hudek za swoje osiągnięcia, m.in. organizację festiwalu "Fide et Amore" otrzymał w 2019 roku Nagrodę im. Wojciecha Korfantego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Festiwal „Fide et Amore” rusza już 14 września [PROGRAM]

„Fide et Amore” to festiwal ekumeniczny, bo łączy w Żorach społeczność katolicką i ewangelicką. Na koncerty i wydarzenia towarzyszące przyjeżdżają co roku mieszkańcy całego regionu. W tym roku festiwal zainicjował już V Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski, natomiast pierwsze otwarte dla publiczności wydarzenie odbędzie się 14 września o godz. 10.00 w parafii św. Brata Alberta w Kleszczówce w Żorach. Będzie to VII Konferencja naukowa wokół dziedzictwa św. Hildegardy z Bingen, w której udział wezmą zaproszeni goście: prof. Małgorzata Kowalewska (Lublin), s. prof. Susi Ferfoglia (Kraków), ks. dr Sławomir Zawada (Wisła), dr n.med. Grzegorz Słomian (Żory). 20 czerwca o godz. 19.00 natomiast w kościele w Żorach-Rowniu odbędzie się pierwszy koncert pt. „Ad caelestem Jerusalem perducando…”. Wystąpią Filip Presseisen (improwizacje wirginał/portatyw) oraz grupa Flores rosarum (dyr. s. Susi Ferfoglia). 11 października o godz. 19.00 w kościele farnym w Żorach (parafia św. św. Filipa i Jakuba) odbędzie się koncert „Świętemu Janowi Pawłowi II w 100-rocznicę urodzin”, podczas którego zabrzmią pieśni Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Górecki Chamber Choir.

22 października o godz. 19.00 w kościele w Żorach-Kleszczówce odbędzie się kolejna odsłona festiwalu. Tym razem będzie to „Eucharystia we wspomnienie św. Jana Pawła II”, podczas której animację muzyczną stworzy Robert Kromolan na organach oraz Gliwicki Zespół Chorałowy. Kolejny koncert w ramach festiwalu „Cztery pory roku – „od wszelakiej broń nas szkody” zaplanowano na 25 października o godz. 19.00 w Pałacu w Boryni. Wystąpi Airis String Quartet z repertuarem m.in. Vivaldiego, Mozarta i Ravela. Ostatnie wydarzenie, czyli „Gala V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Fide et Amore” odbędzie się 20 listopada w kościele św. Michała Archanioła w Skrzyszowie. Wystąpią artyści z Czech: Lucie Houdková (puzon), Karel Houdek (trąbka), Antonín Houdek (trąbka) i Václav Uhlíř (organy). Wstęp na wszystkie wydarzenia i koncerty będzie bezpłatny.