Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Przystanek kolejowy w centrum Wodzisławia Śl.? "To nasze marzenie" mówi prezydent Kieca

26.08.2020 08:50 | 88 komentarzy | juk

Czy w Wodzisławiu Śl. powstanie nowy przystanek kolejowy? Całkiem możliwe. Miasto wraz PKP PLK oraz starostwem wodzisławskim ma szanse pozyskania środków na ten cel, co umożliwiłoby rozpoczęcie prac.

Przystanek kolejowy w centrum Wodzisławia Śl.? "To nasze marzenie" mówi prezydent Kieca
Nowy przystanek kolejowy miałby powstać w rejonie parkingu naprzeciw Galerii Karuzela. Według wstępnych szacunków koszt projektu budowlanego mógłby wynieść około 2 mln, a budowa torów i peronów około 23 mln zł.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Wodzisław Śl. - Centrum” - to robocza nazwa przystanku kolejowego, który miałby powstać w rejonie parkingu naprzeciw Galerii Karuzela. Tym samym zapewniłby pasażerom szybsze dotarcie do centrum Wodzisławia Śl.,O tego rodzaju przedsięwzięciu mówiło się od dłuższego czasu. Ale losy inwestycji ważyły się i ostatecznie odstąpiono od jej realizacji. Teraz sytuacja się zmieniła.

Prezydent Mieczysław Kieca zapowiada, że w ciągu najbliższych dni złoży uzgodniony z PKP PLK wniosek na budowę przystanku „Wodzisław Śl. - Centrum”. Partnerem tego projektu jest Starosta Powiatu Wodzisławskiego, wyrażający wolę współpracy w tej realizacji. - Jeśli uda się pozyskać środki na ten cel, w ciągu najbliższych kilku lat będzie można zrealizować budowę nowego przystanku kolejowego w centrum miasta. Mówimy tu o budowie dwóch peronów o długości 150 m, dodatkowego toru i nowego toru odstawczego – zapowiada Mieczysław Kieca. - Budowa przystanku kolejowego "Wodzisław Śl. - Centrum" jest naszym marzeniem. Mam nadzieję, że uda się go zrealizować - dodaje.

Jaki jest cel budowy nowego przystanku? Jak tłumaczy prezydent Kieca, to przede wszystkim lepsza komunikacja w mieście. Pasażerowie kolei będą mogli korzystać z połączeń kolejowych, zwłaszcza tych o zasięgu lokalnym, w bliskości Starego Miasta, urzędów i wielu szkół. Takie rozwiązanie ma znacząco zwiększyć przemieszczanie się osób przez centrum miasta. Będzie też dogodnym rozwiązaniem dla uczniów czy klientów wielu instytucji. Wraz z przystankiem powstałaby cała infrastruktura towarzysząca jak miejsca postojowe, miejsca dla osób niepełnosprawnych, chodnik czy oświetlenie.

Mieczysław Kieca podczas jednego z posiedzeń komisji wspólnej rządu i samorządu dowiedział się o konsultowaniu przez PLK Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. Wysłał do spółki pismo z wnioskiem o przystąpienie do projektowania przystanku oraz 1,2-kilometrowego odcinka torów. Zapewnił przy tym deklarację współfinansowania projektowania. Według wstępnych szacunków koszt projektu budowlanego mógłby wynieść około 2 mln, a budowa torów i peronów około 23 mln zł.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.