Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

25.08.2020 13:10 | 0 komentarzy | mad

Wraz z rozpoczęciem remontu drogi wojewódzkiej numer 935 (droga Racibórz – Rybnik) skrócono kursowanie autobusu linii numer 14 Przedsiębiorstwa Komunalnego do granic administracyjnych Raciborza. Mieszkańcy gminy Kornowac, którzy korzystali z usług przewoźnika, pytają co dalej?

Kiedy linię numer 14 zastąpi autobus PKS-u?
zdjęcie poglądowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu Bogdan Gawliczek tłumaczył Nowinom, że przyczyną zawieszenia linii są m.in. liczne remonty dróg. – Remont drogi wojewódzkiej plus remont w ok. ulicy Bosackiej generuje spore utrudnienia w ruchu. Pasażerowie narzekali, że autobusy linii „14” są ciągle opóźnione o kilka czy kilkanaście minut – wyjaśniał w rozmowie z Nowinami. Podał również, że w dobie pandemii koronawirusa Przedsiębiorstwo Komunalne nie może pozwolić sobie na kursy zewnętrzne (czyli poza Racibórz), które fizycznie były dotowane przez PK, bo przynosiły straty.

Wówczas w połowie czerwca Starostwo Powiatowe w Raciborzu zapowiedziało, że linię numer 14 zastąpi autobus PKS. Wśród mieszkańców gminy Kornowac wzrasta jednak zaniepokojenie. – Pojawiły się zapowiedzi, ale jesteśmy chwilę przed pierwszym dzwonkiem, a nadal nie wiemy, czy autobus pojedzie – przekazuje nam mieszkaniec Rzuchowa. Martwi się, bo do tej pory jego dzieci dojeżdżały do szkoły autobusem linii numer 14, w chwili jej likwidacji i nieuruchomienia innego autobusu pojawia się problem z dojazdem do placówek. Na problem zwraca także uwagę radny z Rzuchowa Arkadiusz Ziental. – Coraz częściej mieszkańcy pytają co dalej? – mówi nam radny.

Wicestarosta Marek Kurpis uspokaja. – Czekamy na ostateczne uzgodnienia dotyczące deklaracji finansowania ze strony gminy Kornowac. Myślę, że powinniśmy się porozumieć i jesteśmy przygotowani, by 1 września uruchomić tę linię. Jesteśmy także po uzgodnieniach z powiatem wodzisławskim, bo to linia kursująca do Rydułtów – wyjaśnia wicestarosta Kurpis. Dodaje, że po stronie powiatu raciborskiego w kosztach będzie partycypować starostwo oraz gmina Kornowac, a po stronie powiatu wodzisławskiego tamtejsze starostwo oraz miasta: Pszów i Rydułtowy.

Prezes PKS Damian Knura mówi nam natomiast, że rozkład jazdy jest już gotowy i praktycznie będzie pokrywał się z tym, który obowiązywał przy funkcjonowaniu linii numer 14. – Procedura administracyjna jest na ukończeniu. Jesteśmy przygotowani, rozkład jazdy jest gotowy, także 1 września na pewno ruszamy – mówi nam prezes. Autobus będzie kursować na trasie dworzec autobusowy w Raciborzu – Rydułtowy i z powrotem. Nie pokrywa się więc w całości z trasą, którą znali pasażerowie „14”, bo nie dojeżdża m.in. do szpitala przy ul. Gamowskiej. – Będziemy dojeżdżać do dworca. Jest możliwość przesiadki do autobusu w kierunku Gamowskiej komunikacji miejskiej albo naszymi połączeniami, które wychodzą w tamtym kierunku – słyszymy. Prezes wyjaśnia, że na razie mowa o osobnych biletach jednorazowych. – Myślę, że będziemy jeszcze rozmawiać na ten temat, by porozumieć się z komunikacją miejską, ale na początku będą obowiązywały osobne jednorazowe bilety. Miesięczne bilety oczywiście obejmują trasę, czyli jeżeli ktoś będzie chciał np. wysiąść na placu Konstytucji, to wtedy pojedzie na jednym bilecie, z tym że będzie musiał się przesiąść do innego naszego autobusu – dodaje prezes Knura.

Wolę współpracy potwierdza również gmina Kornowac. Na stronie internetowej urzędu pojawiła się informacja. – Od 1 września, dzięki staraniom wójta Grzegorza Niestroja, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Raciborzu sp. z o.o. uruchamia linię autobusową na trasie Racibórz - Rydułtowy, zastępując tym samym dotychczasową „14”, po wycofaniu się z obsługi tej linii przez Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. w Raciborzu – brzmi komunikat. Tam też 25 sierpnia pojawił się rozkład jazdy dla nowej linii (znajduje się poniżej).

Rozkład 

Czytaj również

Ludzie:

Arkadiusz  Ziental

Arkadiusz Ziental

Radny gminy Kornowac

Bogdan Gawliczek

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.