środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

WAŻNE:

Kiedy odblokują ruch na rondzie przy Mechaniku?

26.08.2020 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

Wiceprezydent Michał Fita podzielił się z radnymi z komisji gospodarki swoją najnowszą wiedzą na temat planu budowy ronda turbinowego przy Mechaniku.

Kiedy odblokują ruch na rondzie przy Mechaniku?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Temat korków przy budowie ronda poruszył radny z Ostroga Michał Kuliga. Powiedział, że celem nadrzędnym jest wobec zbliżającego się roku szkolnego jak najszybsze wybudowanie nowego skrzyżowania. Kiedy w styczniu pytał o to wiceprezydenta Dominika Koniecznego ten powiedział, że rondo będzie gotowe jeszcze przed pierwszym dzwonkiem w szkołach. – Czy wszystko idzie zgodnie z tym planem? Podejrzewam jakieś kłopoty, bo prace nie są jeszcze aż zaawansowane by je praktycznie zaraz skończyć – stwierdził radny. Ostatnio radnych poinformowano na spotkaniu z drogowcami i policją, że światło zielone od centrum zostało wydłużone, ale korki w kierunku centrum się wydłużyły. Na posiedzeniu komisji potwierdził to Mirosław Lenk, który spóźnił się na obrady stojąc pół godziny w korku od strony Ostroga.

Na uwagi radnych odpowiadał pierwszy zastępca Dariusza Polowego – Michał Fita. Przypomniał, że to nie magistrat jest inwestorem. Dowiedział się w Zarządzie Dróg Wojewódzkich, że wcześniejsza, długa przerwa w pracach miała miejsce wskutek przedłużonych konsultacji z Tauronem. Te ustalenia zapadły dopiero w maju. Ponadto trzeba było dokonać stosownych przełożeń sieci przesyłowych, których jak się okazało nie było w planach remontu drogi. – Nasze wodociągi też wykonały szereg prac wcześniej niezaplanowanych. To wszystko wydłużyło zaprojektowane wcześniej prace – wyjaśnił Fita. W sierpniu ZDW informował, go, że w ciągu paru tygodni możliwy będzie ruch dwukierunkowy przez budowane jeszcze rondo. Jak liczy wiceprezydent nastąpi to najpóźniej do końca września. Koniec inwestycji zaplanowano w listopadzie. – Jak ustaliłem nie ma przesłanek, żeby ten termin został wydłużony – podkreślił M. Fita.

Radnego Michała Szukalskiego interesowało jak będzie wyglądało dowożenie dzieci szkolnych na basen OSiR. – Czy jeśli dojazd ze szkoły zajmie im wskutek remontu 20 minut to o tyle mniej będą pływać? – pytał. Zanim odpowiedzieli prezydenci, żartobliwie skomentował temat Henryk Mainusz. – Wstaną wcześniej i problem rozwiązany – uśmiechnął się nestor rady. Prezydent Dariusz Polowy wyjaśnił, że nauka pływania w szkołach zaczyna się dopiero pod koniec września, kiedy ruch na rondzie ma być już płynniejszy niż teraz, przy światłach.

(ma.w)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz