Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

LPG, ekogroszek, pellet – który sposób ogrzewania domu wybrać?

24.08.2020 10:29 | 0 komentarzy | EK

Który sposób ogrzewania domu będzie najbardziej komfortowy, ekologiczny oraz oszczędny? To pytania, które zadają sobie właściciele gospodarstw, którzy nie posiadają stałego dostępu do sieci gazowej i planują zmianę sposobu ogrzewania domu. Warto wybrać to rozwiązanie, które w stu procentach będzie satysfakcjonujące oraz komfortowe w życiu codziennym.

LPG, ekogroszek, pellet – który sposób ogrzewania domu wybrać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obsługa

Ekogroszek, pellet, paliwo płynne – to dzisiaj bardzo popularne rozwiązania, które biorą pod uwagę mieszkańcy rejonów bez dostępu do sieci gazowej. Wymienione sposoby różnią się od siebie pod względem użytkowania, dlatego dokonując wyboru warto przeanalizować wszystkie aspekty związane z obsługą. Kotły na ekogroszek czy pellet nowej generacji posiadają podajniki, które automatycznie podtrzymują spalanie, niemniej jednak taka forma ogrzewania zawsze będzie wymagała nadzoru i regularnego zasypania podajnika odpowiednią ilością paliwa. Do obowiązków należeć będzie także regularne czyszczenie kotła, co może okazać się mocno angażujące. W praktyce warto wziąć pod uwagę także kwestie awaryjności związanych z pracą kotła czy sterownika. Obsługa pieca może pochłaniać nieco wolnego czasu i nie być tak komfortowa, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Decydując się na ogrzewanie domu gazem płynnym oraz dzierżawę zbiornika domownicy nie muszą martwić się o jego obsługę. Dostawcy gazu oferują kompleksowe usługi dostępne w ramach wybranego przez siebie pakietu, w tym regularne uzupełnianie zbiornika z gazem. W trosce o komfort, odczyty odbywają się zdalnie bez angażowania domowników.

Co ważne, w przypadku takich rozwiązań jak pellet czy ekogroszek na względzie trzeba mieć także odpowiednie składowanie opału. Miejsce do przechowywania powinno być suche i przewiewne oraz łatwo dostępne w niewielkiej odległości od kotła. W przypadku zbiornika LPG należy mieć na względzie wszelkie aspekty prawne związane z odległością zbiornika od budynków, granicy działki budowlanej, studzienek regulowane rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 r.

Jakość opału

Chcąc wybrać efektywny i ekologiczny sposób ogrzewania należy kierować się jakością opału. Na rynku dostępne są rożne firmy oferujące tańsze produkty, ale kosztem ich późniejszej wydajności. W przypadku ekogroszku warto zwracać uwagę na zawartość popiołu, nie powinien przekraczać 10%. Jeżeli w składzie znajdą się substancje przekraczające normy właściwe dla zdrowia nie może być mowy o produkcie ekologicznym. W przypadku LPG również należy zwracać uwagę na jego jakość. Na przykład AmeriGas inwestuje w regularne badania swojego surowca, próbki poddawane są szczegółowej analizie pod kątem właściwego składu. Certyfikowany gaz to podstawa efektywnego i ekologicznego ogrzewania.

W przypadku gazu należy zwrócić uwagę czy dostawca oferuje propan techniczny, czy też mieszaninę, czyli propan-butan. Jest to szczególnie ważne, ponieważ propan zachowuje swoje właściwości (odparowuje) nawet w bardzo niskich temperaturach (do -40ºC). Domownicy mogą mieć pewność, że gaz będzie im służył przez całą zimę. Natomiast butan, gdzie granica wynosi -0,5°C, powoduje, że w zbiorniku podczas mrozów pozostanie gaz w formie płynnej, niezdatnej w systemie grzewczym.

Zawsze lepiej inwestować w opał dobrej jakości, aby nie narażać się na ewentualne straty w budżecie związane z awarią pieca i jego naprawą. Warto zweryfikować także, który dostawca gazu posiada w swojej ofercie serwis techniczny w pakiecie dzierżawy zbiornika. Na przykład AmeriGas udostępnia 24-godzinną linię alarmową dla swoich klientów z szybką reakcją serwisową.

Ekonomia

Właściciele często uzależniają wybór sposobu ogrzewania domu ewentualnymi kosztami eksploatacji oraz zakupu opału. Warto przeanalizować także początkowy koszt inwestycji. Ogrzewanie na pellet czy ekogroszek wiąże się z jednorazowym zakupem kotła, który nie należy do najtańszych, podobnie w przypadku zakupu zbiornika na własność. Alternatywnym rozwiązaniem jest dzierżawa zbiornika LPG, co niesie ze sobą wiele korzyści dla właściciela domu. Począwszy od wsparcia związanego z samą instalacją, jak i późniejszym użytkowaniem. Kompleksowe podejście to dzisiaj niewątpliwie duży aut dla użytkowników. Warto skonsultować się z dostawcą AmeriGas. Opinie specjalistów w zakresie montażu instalacji oraz wycena kosztów dzierżawy pozwolą ułatwić decyzje i rozwiać ewentualne wątpliwości właściciela gospodarstwa domowego.

Tekst sponsorowany