Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

OdCOVIDOowanie szpitala w Raciborzu. Wicestarosta spodziewa się decyzji w przyszłym tygodniu

21.08.2020 12:49 | 4 komentarze | ma.w

Wicestarosta raciborski Marek Kurpis i dyrektor szpitala Ryszard Rudnik przekazali wiceminister zdrowia Józefie Szczurek - Żelazko jak trudna jest sytuacja miejscowej lecznicy z powodu jej przekształcenia w jednoimienną. Bliskie finału są rozmowy z NFZ, aby szpital działał w formule hybrydowej, lecząc nie tylko pacjentów z COVID-19. Kurpis przewiduje, że decyzje zapadną w przyszłym tygodniu.

OdCOVIDOowanie szpitala w Raciborzu. Wicestarosta spodziewa się decyzji w przyszłym tygodniu
Marek Kurpis wicestarosta raciborski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zarząd powiatu podjął w lipcu uchwałę o wezwaniu wojewody śląskiego do "odcovidowania" szpitala, czyli przekształcenia go z powrotem w lecznicę dla wszystkich pacjentów, a nie tylko tych chorujących na koronawirusa. - Wiemy, jakie jest oczekiwanie lokalnej społeczności na dostęp do szpitala, jak uciążliwe jest dla nich szukanie pomocy medycznej poza powiatem. Wiemy też, że epidemia nie wygasa. Kluczem jest zatem pogodzenie kwestii funkcjonowania lecznicy w szerszym zakresie niż teraz i jej równoczesnej gotowości do przyjęcia osób zakażonych koronawirusem - powiedział na piątkowej, porannej konferencji prasowej wicestarosta.

Marek Kurpis wspomniał też o sygnale od lekarzy z Gamowskiej, którzy w liście otwartym wskazali, że jak lecznica nie zostanie "odcovidowana", to będą odchodzili z pracy. Groźba rezygnacji dotyczy zwłaszcza lekarzy zabiegowych, u których charakter pracy polega na wykonywaniu operacji. Tych praktycznie nie ma już od kilku miesięcy i lekarze nie są wykorzystywani na Gamowskiej.

- Podam dla przykładu. W całej Polsce w okresie pandemii wykonano 6 "cesarek" na pacjentkach covideowych. 3 z nich miały miejsce w Raciborzu - stwierdził M. Kurpis.

Zastępca starosty Swobody podkreślił, że Powiat deklaruje ciągłość pozostawania szpitala w gotowości na przyjmowanie pacjentów z koronawirusem i stąd oczekiwanie samorządowców, że wojewoda śląski i śląski NFZ zaakceptują rozwiązanie o działalności hybrydowej raciborskiej lecznicy.

- Apelowaliśmy o wsparcie w tej sprawie do wszystkich parlamentarzystów z naszego okręgu wyborczego. Zareagowała tylko posłanka Gabriela Lenartowicz, składając w tej sprawie interpelację - nadmienił M. Kurpis.

Powiat zwrócił się także do Związku Powiatów Polskich i jako reprezentanci tego gremium - Marek Kurpis i dyrektor Ryszard Rudnik wzięli udział w posiedzeniu komisji wspólnej rządu i samorządu, zapoznając wiceminister zdrowia Józefę Szczurek - Żelazko z problemami, jakie dotykają szpital w Raciborzu.

Raciborzanie wskazywali na kwestię finansowania szpitala w obecnych warunkach. - Usłyszeliśmy, że są w Polsce powiaty, których koszty działalności leczniczej spadły o 98%. Jakie to samorządy, nie dowiedzieliśmy się. Trudno uwierzyć w takie dane, według nas to niemożliwe - zauważył M. Kurpis.

Wicestarosta podał, że dyrektor szpitala jest w codziennym kontakcie z NFZ i służbami wojewody.

- Liczymy na podstawie tych rozmów, że w przyszłym tygodniu wydana zostanie decyzja o częściowym "odcowidowaniu" szpitala i ustalone zostanie jak będzie finansowany raciborski szpital - podkreślił M. Kurpis.

Jak dowiedzieliśmy się od dyrektora szpitala Ryszarda Rudnika "wszystko jest na dobrej drodze". - Dobra wola jest także ze strony wojewody śląskiego i jego służb. Potrzebujemy jeszcze oficjalnego dokumentu zmieniającego polecenie wojewody o przekształceniu naszego szpitala w jednoimienny - przekazał nam szef Gamowskiej. Ustala jeszcze kwestie formalne z NFZ, kluczowe ma być w tej kwestii poniedziałkowe spotkanie w Katowicach.

Według wicestarosty Kurpisa od momentu wydania decyzji o możliwości pracy szpitala w systemie hybrydowym Powiatowi i szpitalowi wystarczy tydzień, by rozpocząć przyjmowanie pozostałych, "niecovidowych" pacjentów.

Więcej na temat sytuacji ze szpitalem w Raciborzu w najbliższym wydaniu tygodnika Nowiny Raciborskie.Ludzie:

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu