Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Chcą, aby ruiny mostu Ciechowice – Grzegorzowice zostały wpisane do rejestru zabytków

22.08.2020 13:00 | 0 komentarzy | mad

Prowadzone są działania, aby ruiny mostu Grzegorzowice – Ciechowice zostały wpisane do rejestru zabytków. Teren wizytował już Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski, interesując się tematem podnoszonym przez Pro Fortalicium Gmina Rudnik*. To grupa działaczy dążąca do tego, aby ruiny nie zostały zapomniane, a nawet stały się atrakcją turystyczną. W działaniach wspierają ich włodarze obu gmin: Nędzy Anna Iskała i Rudnika Piotr Rybka.

Chcą, aby ruiny mostu Ciechowice – Grzegorzowice zostały wpisane do rejestru zabytków
Ruiny mostu od strony Grzegorzowic. Zdjęcie wykonano podczas symbolicznego odsłonięcia tablicy przedstawiającej historię tego miejsca. Wówczas ulewne deszcze spowodowały wylanie Odry, co nie umożliwiło podejście pod ruiny. Krótka uroczystość odbyła się na pobliskiej drodze.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obawy znikną

Szeroko o działaniach względem ruin mostu, podejmowanych przez działające na terenie Rudnika koło terenowe utworzone w ramach Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” z Bytomia, rozpisywaliśmy się w artykule „Chcą ocalić od zapomnienia ruiny mostu Ciechowice – Grzegorzowice” (dostępnym pod adresem www.nowiny.pl/166287). Przypomnijmy, działacze koła rozpoczynając prace przy ruinach, zwrócili się do starosty Grzegorza Swobody, który w imieniu Skarbu Państwa zarządza ruinami, o użyczenie tego terenu. Szef powiatu przystał na prośbę, udostępniając stowarzyszeniu ruiny od strony Rudnika. Wtedy podjęto prace, aby oczyścić ten teren, zamontowano także tam tablicę przedstawiającą historię tego miejsca. Obecnie prowadzone są analogiczne działania po stronie Nędzy.

Członkowie koła terenowego rozpoczęli także działania, aby ruiny zostały wpisane do rejestru zabytków. – Mam nadzieję, że poprzez wpisanie tego miejsca do rejestru zabytków, znikną obawy, jeśli chodzi o dalszą degradację tego miejsca – wyjaśnia wicewójt Rudnika, a zarazem członek koła Tomasz Kruppa. Wicewójt nadmienia, że w latach 90. XX w. odbywały się na terenie ruin ćwiczenia saperskie. – Wtedy trzecie przęsło po naszej stronie, które jeszcze wówczas istniało, zostało wysadzone – mówi zastępca Piotra Rybki. Procedura wpisywania ruin do rejestru zabytków potrwa około dwóch, trzech miesięcy.

100 lat od spalenia

Tomasz Kruppa przypomina, że w 2021 roku minie 100 lat od chwili, kiedy pierwszy, drewniany zbudowany w tamtym rejonie most został spalony. Miał on wówczas 173 metry długości, 8,4 metra szerokości, opierał się na 10 drewnianych filarach i kosztował 111 000 ówczesnych marek niemieckich. Jednak podczas trzeciego powstania śląskiego, gdy Niemcy naciskali ze strony Grzegorzowic, śląscy powstańcy 14 maja 1921 roku most spalili. – Chcielibyśmy upamiętnić to zdarzenie – zapowiada wicewójt. W planach jest pozyskanie środków zewnętrznych w ramach konkursu „Inicjatywy sołeckie” organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. Wnioski mają popłynąć z Grzegorzowic i z Ciechowic.

(mad)

*Koło terenowe Pro Fortalicium Gmina Rudnik przemianowało się na fundację Gniazdo, aby mieć swoją niezależność. – Gniazdo, gdyż dzięki temu będziemy mieli większe pole manewru, co do pozyskiwania środków finansowych na zabezpieczenie zabytków w naszej gminie – tłumaczą przedstawiciele fundacji. Nie jest to jednak nowa organizacja, która powstała na terenie gminy. Już wcześniej funkcjonowała w Rudniku i zajmowała się m.in. organizowaniem letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci z terenu gminy. Ówczesny zarząd fundacji przekazał jednak stery młodszym. I od niedawna fundacja Gniazdo sprawuje pieczę nad lokalnymi zabytkami. Na czele grupy stoi radny z Ponięcic Artur Osak.


Czytaj również: W strugach deszczu i z wylaną Odrą w tle. Krótkie uroczystości w Grzegorzowicach [ZDJĘCIA].

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Artur Osak

Artur Osak

Radny gminy Rudnik.

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Tomasz Kruppa

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik

Łukasz Konarzewski

Łukasz Konarzewski

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków