Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Podwyższenie alimentów na dziecko

22.08.2020 07:00 | 0 komentarzy | red.

Raz orzeczone alimenty po jakimś czasie stają się nieaktualne. Dzieci rosną, zmieniają szkoły, zwiększają się ich potrzeby związane z utrzymaniem - pisze Natalia Lewandowska-Fac (na zdj.) radca prawny, mediator. W jaki sposób zmienić wysokość alimentów i kiedy? 

Podwyższenie alimentów na dziecko
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trzeba mieć na uwadze cel jakiemu służą alimenty, a mianowicie zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Jeśli te potrzeby wzrosły w stosunku do czasu gdy ustalone zostały ostatnio alimenty to można wystąpić do sądu o ich podwyższenie. Trzeba wykazać co się zmieniło od momentu ustalenia alimentów, o ile wzrosły wydatki na dziecko. Być może również zmieniła się na korzyść sytuacja materialna osoby zobowiązanej do uiszczania alimentów (sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego), albo pogorszyła się sytuacja rodzica, z którym dziecko mieszka (np. stracił pracę, a więc wzrosły uzasadnione potrzeby dziecka związane z jego utrzymaniem). Wszystkie te okoliczności należy opisać, wykazać w miarę możliwości dokumentami księgowymi lub innymi dowodami i uzasadnić roszczenie.

Warto wskazać, że podwyższenie alimentów można uzyskać także wskutek ugody zawartej w obecności mediatora. Ugoda mediacyjna jaką zawrą rodzice będzie miała po zatwierdzeniu jej przez sąd taką samą moc prawną jak wyrok sądu i po nadaniu klauzuli wykonalności będzie uprawniała do egzekucji, gdy małżonek zobowiązany nie będzie się z niej wywiązywał. Jest to rozwiązanie najszybsze i najkorzystniejsze Nie trzeba składać pozwu do sądu, wystarczy umówić się na spotkanie w obecności mediatora. Również w sytuacji gdy pozew jednak został skierowany do sądu sprawa często kierowana jest do mediacji.

Masz problem prawny? Pisz:redakcja@nowiny.pl

ZAPYTAJ PRAWNIKA to cykl Nowin Raciborskich publikowany co tydzień na łamach gazety. TUTAJ można znaleźć inne zagadnienia omówione przez panią mecenas.