środa, 16 czerwca 2021

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Woda z wodociągu w Rudyszwałdzie nadaje się do picia tylko po przegotowaniu!

21.08.2020 00:34 | 0 komentarzy | mad

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu alarmuje: badania jakości wody podawanej do sieci na stacji w Rudyszwałdzie wykazały jej brak przydatności do picia.

Woda z wodociągu w Rudyszwałdzie nadaje się do picia tylko po przegotowaniu!
To kolejne alarmujące informacje, jakie docierają względem wodociągu Rudyszwałd. W listopadzie 2019 roku stwierdzono tam obecność bakterii grupy coli (zdjęcie poglądowe)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodociąg zasila trzy miejscowości w gminie Krzyżanowice: Zabełków, Chałupki i Rudyszwałd. Sanepid podał komunikat po przeprowadzonych 20 sierpnia badaniach jakości wody (próbkę pobrano dwa dni wcześniej). Te wykazały jej brak przydatności do picia pod względem mikrobiologicznym.

– Do czasu wyjaśnienia przyczyny wprowadzam warunkową przydatność wody wodociągowej po uprzednim przegotowaniu – podała Jolanta Małecka-Wąsowicz, kierownik oddziału nadzoru sanitarnego w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu. Wodę należy gotować przez minimum dwie minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia. Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych i spłukiwania toalet.

– Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu, po uzyskaniu kolejnych wyników analiz – informuje Jolanta Małecka-Wąsowicz. Urzędnicy z Krzyżanowic precyzują, że wyniki badań najpewniej będą znane w poniedziałek 24 sierpnia. – W celu wyeliminowania skażenia podjęto działania naprawcze – podkreślają w Urzędzie Gminy Krzyżanowice.

Komunikat PSSE w Raciborzu