Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

100 lat temu wybuchło II Powstanie Śląskie. Są flagi jest i konkurs

19.08.2020 12:42 | 0 komentarzy | juk

Równo sto lat temu, w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., wybuchło II powstanie śląskie. Było to jedno z tych powstań w historii Polski, które zakończyło się sukcesem. - Dla Wodzisławia Śl. miał dość symboliczne znaczenie - zauważa prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

100 lat temu wybuchło II Powstanie Śląskie. Są flagi jest i konkurs
Z okazji 100. rocznicy II Powstania Śląskiego flagami został udekorowany pomnik Powstańców Śląskich znajdujący się na placu Wojciecha Korfantego w Wodzisławiu Śl. (fot. SKM w Wodzisławiu Śl.)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypada dziś 100 rocznica II Powstania Śląskiego, które wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r. Z okazji jubileuszu w wielu miejscowościach Górnego Śląska można zobaczyć biało-czerwone flagi. Również w Wodzisławiu Śl. udekorowano pomnik Powstańców Śląskich znajdujący się na placu Wojciecha Korfantego.

Jakie znaczenie miało II powstanie śląskie, dla naszej ziemi i czy było ono wyjątkowe? Przede wszystkim był to pierwszy ze zrywów śląskich, które zakończyło się sukcesem. Miało na celu zademonstrowanie siły polskiej ludności i dążenie do zjednoczenia z Polską, było też reakcją na prowadzony przez Niemców terror. - Drugi zryw propolsko nastawionych Górnoślązaków, który miał miejsce bezpośrednio po bitwie warszawskiej i w czasie trwającej jeszcze polskiej kontrofensywie znad Wieprza, dla Wodzisławia Śl. miał dość symboliczne znaczenie - wyjaśnia Piotr Hojka, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej i jednocześnie historyk wodzisławskiego Muzeum.

Piotr Hojka dodaje, że o ile w 1919 r. w czasie I powstania śląskiego walki trwały głównie w Godowie, Gołkowicach i Pszowie, tak w II powstaniu śląskim, po raz pierwszy powstańcy śląscy zdobyli szturmem Wodzisław, a nad budynkiem magistratu (obecnie Muzeum) po raz pierwszy zawisła biało-czerwona flaga. Rok 1920 był więc okresem dość symbolicznym, kiedy to po raz pierwszy nad miastem powiewała polska flaga – najpierw w rękach uczestników manifestacji patriotycznej w wigilię 3 maja, a później po wybuchu II powstania śląskiego i zdobyciu miasta przez powstańców śląskich nad magistratem. - Obchodzimy 100. rocznicę tego ostatniego wydarzenia, które wpisuje się w szerszy kalendarz wydarzeń związanych ze zmianą przynależności państwowej ziemi wodzisławskiej 100 lat temu - zauważa prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.


Z okazji rocznicy II Powstania Śląskiego powiat wodzisławski zaprasza do udziału w konkursie. Już od jutra (20.08), codziennie przez 6 dni, czyli tyle, ile trwało powstanie, na fanpage’u powiatu o różnych porach dnia będą pojawiać się pytania konkursowe. - Osoba, która jako pierwsza w komentarzu udzieli prawidłowej odpowiedzi, zwycięży. Pytania będą różne, ale rzecz jasna, wszystkie będą dotyczyć powstań śląskich. Codziennie wyłonimy i nagrodzimy jedną osobę - przekazuje Wojciech Raczkowski z wodzisławskiego starostwa. Dodaje, że do wygrania będą zestawy gadżetów promocyjnych powiatu, a przede wszystkim unikalna kolekcjonerska szolka powstańca z limitowanej kolekcji porcelany śląskiej. Każda z indywidualnym certyfikatem. Regulamin konkursu dostępny TUTAJ