Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Łubowice z młodzieżową radą sołecką

17.08.2020 12:34 | 0 komentarzy | mad

W Łubowicach w gminie Rudnik powołano młodzieżową radę sołecką (MRS). To jedna z niewielu tego typu inicjatyw w regionie. Czym będą się zajmowali młodzi działacze?

Łubowice z młodzieżową radą sołecką
Młodzieżowa Rada Sołecka z Łubowic angażuje się w promocję lokalnych zabytków. W tle stary młyn w Brzeźnicy, fot. Ewa Porwal
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak tłumaczy sołtys wioski Ewa Porwal, to pomysł na angażowanie młodych osób, dzięki któremu mogą oni zgłaszać swoje potrzeby i opinie, ale również uczyć się postaw obywatelskich oraz zasad działania instytucji samorządowych. – Celem powołania młodzieżowej rady sołeckiej było przede wszystkim włączenie młodzieży w procesy podejmowania decyzji, które dotyczą młodych osób oraz ich najbliższego otoczenia, a także podkreślają znaczenie głosu młodych osób w społeczności lokalnej. W Łubowicach się udało – mówi pani sołtys. Obecnie MRS tworzą trzy osoby: Magda Kszuk, Krysia Lepiorz i Rafał Kobza. – Już wcześniej chętnie i aktywnie uczestniczyli przy organizacji różnych dużych imprez w Łubowicach. Teraz „pracują” jako przewodnicy przy Młynie w Brzeźnicy i w Izbie Pamięci J.von Eichendorffa w Łubowicach – zauważa Ewa Porwal.

Dodajmy, że Młyn w Brzeźnicy udostępniony jest do zwiedzania w soboty i niedziele w godzinach od 14.00 – 16.00. Natomiast Izba Pamięci i Muzeum w Łubowicach czynne są w soboty i niedziele w godzinach od 14.00 – 16.00.

Do pomysłu powołania młodzieżowej rady sołeckiej wkrótce powrócimy na łamach „Nowin Raciborskich”.