środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Sztafetowa pielgrzymka wyruszyła z Raciborza. Wierni idą na Jasną Górę [ZDJĘCIA, WIDEO]

17.08.2020 11:38 | 0 komentarzy | mad

Ze śpiewem na ustach, ale i maseczkami na twarzy. Z Raciborza wyruszyła kolejna piesza pielgrzymka. Tegoroczna odsłona wygląda jednak zupełnie inaczej. Wierni na Jasną Górę idą w formie sztafety.

Sztafetowa pielgrzymka wyruszyła z Raciborza. Wierni idą na Jasną Górę [ZDJĘCIA, WIDEO]
W tym roku wierni nie kierowali się na ul. Armii Krajowej. Wyszli z placu przy kościele na Ostrogu na ul. Morawską a potem Opolską, Brzozową i Gustawa Morcinka, skąd kierowali się w stronę Rud.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

44. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę z powodu trwającej epidemii ma charakter ograniczony. Strumień raciborski składa się z trzech grup: czerwono-żółta, fioletowa i niebieska. Każda grupa pielgrzymuje tylko jeden dzień, a liczba pielgrzymów jest ograniczona do 30 osób. Pierwszy etap pielgrzymki rozpoczął się w poniedziałek 17 sierpnia - wówczas w trasę wyruszyła grupa czerwono-żółta (miasto, Ostróg, Stara Wieś). Wierni wyszli spod kościoła św. Jana Chrzciciela na Ostrogu i kierują się do Rud. Drugiego dnia wyjdzie grupa fioletowa (dekanat Pietrowice Wlk.) z Rud do Ujazdu, a trzeciego grupa niebieska (par. NSPJ i Matki Bożej) z Ujazdu do Żędowic. Wierni przed wyruszeniem wypełniają kwestionariusz oraz sprawdzana jest ich temperatura ciała.

– Po uwzględnieniu sugestii i ograniczeń Głównego Inspektora Sanitarnego, na szlak pielgrzymi tradycyjną trasą wszystkich strumieni będą mogły wyruszyć tylko niewielkie, ok. 20-osobowe grupy pielgrzymów, pokonując całą trasę metodą sztafety. Każda grupa, po wcześniejszym zgłoszeniu u swojego przewodnika, przejdzie wraz z nim dystans ok. 15 km, realizując aktualny na dany dzień program pielgrzymkowy, po czym - nie korzystając ze wspólnego wyżywienia ani noclegów - wróci wcześniej zorganizowanym transportem do domu, a jej miejsce zajmie kolejna grupa. Na taką formę pielgrzymowania mogę w tym roku zaprosić jedynie osoby dorosłe między 18 a 65 rokiem życia, które bezwzględnie dostosują się do wymogów sanitarno-prawnych oraz podpiszą oświadczenie o nienagannym stanie swojego zdrowia – napisał do wiernych biskup opolski Andrzej Czaja. Ordynariusz zachęca w pozostałe dni trwania pielgrzymki do pielgrzymowania duchowego oraz udziału w pielgrzymkowym programie modlitw i rozważań. – Drogie Dzieci, Kochani Rodzice! Specjalne zaproszenie kieruję do Was, abyście - wobec różnych ograniczeń w spędzaniu czasu wakacji - zechcieli wyruszyć na krótsze bądź dłuższe rodzinne pielgrzymie szlaki piesze, rowerowe czy samochodowe do naszych lokalnych sanktuariów. Niech wspólnie i po Bożemu spędzony razem czas umacnia Waszą wzajemną miłość i jedność – zachęca biskup.

Ludzie:

Andrzej  Czaja

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.