Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

WAŻNE:

Ogrzewanie domu gazem LPG. Rodzaj paliwa, a wpływ na środowisko naturalne

17.08.2020 11:02 | 0 komentarzy | EK

Rodzaj opału wykorzystywanego do ogrzewania domu ma znaczący wpływ na jakość powietrza, środowisko naturalne i zdrowie człowieka. Najwięcej pyłów i szkodliwych substancji wytwarzają kotły starej generacji na węgiel i drewno, które nie spełniają żadnych norm emisji spalin. Najgorsza jakość powietrza odnotowywana jest w sezonie grzewczym. Gaz LPG uznawany jest za paliwo ekologiczne i będące doskonała alternatywą zgodną z obowiązującymi przepisami prawa.

Ogrzewanie domu gazem LPG. Rodzaj paliwa, a wpływ na środowisko naturalne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Walka ze smogiem

Miasta wolne od smogu to dzisiaj nie tylko chwytliwe hasło, to przede wszystkim ogromna potrzeba każdego człowieka. Smog powstający wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych negatywnie wpływa na zdrowie, prowadzi także do zanieczyszczania gleby, w tym ziemi uprawnej. Problem narasta, gdy praktyką w domostwach jest spalanie złej jakości węgla, w tym niekiedy także odpadów komunalnych w kotłach starej generacji tzw. kopciuchach. Obowiązują uchwały antysmogowe zakazujące stosowania kopciuchów, ale jak alarmują ekologiczni aktywiści program wymaga znacznego przyspieszenia, w tym na terenie woj. śląskiego. W ciągu 3 lat wymieniono 37 tys. starych pieców, czyli mniej niż 10 proc. wszystkich działających na Śląsku pozaklasowych pieców. Jak podaje Polski Alarm Smogowy aktywiści w przesłanej opinii do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego podali:

“Według prawa w ciągu roku może być maksymalnie 35 dni z wysokim stężeniem tego zanieczyszczenia. Na stacji w Pszczynie takich dni było 125, na stacjach w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim 110, w Myszkowie 105, a w Zabrzu 103. Na wszystkich stacjach została przekroczona norma dla pyłu PM2,5”.

Od 1 lipca 2020 roku obowiązują nowe normy jakości węgla, otóż ze sprzedaży detalicznej wycofano miał węglowy o bardzo niskiej jakości. Eksperci wciąż alarmują także o konieczności dookreślenia także wymagań jakościowych dla paliwa przeznaczonego do kotłów 5 klasy oraz jakości sprzedawanego pelletu drzewnego. W temacie skutecznego systemu grzewczego chroniącego środowisko jest jeszcze wiele do zrobienia, dlatego dokonując wyboru sposobu ogrzewania swojego domu warto rozważyć ekologiczne rozwiązania, do których zaliczany jest gaz płynny LPG.

LPG – czyste powietrze

Alternatywą do paliw kopalnianych jest gaz płynny LPG. Ze względu na swoją strukturę uzyskuje niższe współczynniki emisyjności niż tradycyjne paliwa. Przy spalaniu wydziela mniej CO2 o 20% w stosunku do oleju opałowego oraz o 50 % mniej w stosunku do węgla. Problem redukcji emisji szkodliwych substancji nie jest tylko kwestią globalną, ale także jednostkową. Każdy właściciel domu może wybrać, w jaki sposób będzie go ogrzewał. Wybór mają także gospodarze, których posesje są pozbawione dostępu do sieci gazu ziemnego – ekogroszek, pellet, paliwo płynne to najczęstsze dylematy. Zastosowanie zbiornika na gaz płynny LPG AmeriGas to zdecydowanie komfort w użytkowaniu oraz nie duża inwestycja finansowa przy dzierżawie zbiornika.

W kwestii instalacji zbiornika warto poznać eksperckie opinie AmeriGas. Zespół posiada stosowne doświadczenie oraz wiedzę w zakresie wymogów technicznych oraz formalnych, aby przeprowadzić cały proces instalacji w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi uchwałami i przepisami prawa. Mając na względzie wygodę, oszczędność i zdrowie warto rozważyć taką formę ogrzewania u siebie w domostwie.

Tekst sponsorowany