Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Dział spadku a przedsiębiorstwo

15.08.2020 07:00 | 0 komentarzy | red.

Czy przedsiębiorstwo wchodzi do spadku, a jeśli tak to w jaki sposób należy je podzielić między spadkobierców? - stawia pytanie Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator (na zdj.)

Dział spadku a przedsiębiorstwo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kodeks cywilny stanowi, że w przypadku gdy w skład spadku wchodzi przedsiębiorstwo, dział spadku obejmuje to przedsiębiorstwo z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia kontynuacji prowadzonej przy jego wykorzystaniu działalności gospodarczej, chyba że spadkobiercy oraz małżonek spadkodawcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie, nie osiągnęli porozumienia co do kontynuacji tej działalności. Co to oznacza? Oznacza to, że priorytetem będzie utrzymanie działalności gospodarczej. Sąd dokonując działu spadku będzie przede wszystkim zmierzał do utrzymania funkcjonowania przedsiębiorstwa wchodzącego w skład spadku biorąc pod uwagę okoliczności danej sprawy. Pod uwagę weźmie przede wszystkim porozumienie między spadkobiercami, gdyż realnie oceniając prowadzenie tej działalności nie będzie możliwe przy braku woli ku temu po stronie spadkobierców i małżonka spadkodawcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie.

W razie zgodnej woli spadkobierców co do tego, kto z nich miałby uzyskać przedsiębiorstwo w ramach należnej schedy spadkowej, celem dalszego prowadzenia działalności, sąd tej osobie przedsiębiorstwo powinien przydzielić. Jeśli natomiast spadkobiercy ustalą, że działalność gospodarcza powinna być kontynuowana, ale nie będzie zgody co do tego przez którego spadkobiercę, to przedsiębiorstwo nie powinno być dzielone, a wskutek działu spadku powinien otrzymać je ten ze spadkobierców, który, w ocenie sądu, najlepiej będzie je prowadził.

Masz problem prawny? Pisz:redakcja@nowiny.pl

ZAPYTAJ PRAWNIKA to cykl Nowin Raciborskich publikowany co tydzień na łamach gazety. TUTAJ można znaleźć inne zagadnienia omówione przez panią mecenas.