Wtorek, 27 października 2020

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

Jastrzębie-Zdrój również w czerwonej strefie. Racibórz w żółtej

13.08.2020 12:40 | 3 komentarze | ska

Według nowych informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, kolejne powiaty dołączają do stref z obostrzeniami. W naszym regionie jest to Jastrzębie-Zdrój, gdzie strefę żółtą zmieniono na czerwoną, a powiat raciborski znajdzie się w strefie żółtej. 

Jastrzębie-Zdrój również w czerwonej strefie. Racibórz w żółtej
W strefach czerwonej i żółtej obowiązują ograniczenia w organizacji imprez, m.in. wesel. fot. Pexels
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jastrzębie-Zdrój również w czerwonej strefie. Racibórz w żółtej

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o aktualizacji listy powiatów w strefach czerwonej i żółtej, zgodnie z którymi obowiązywać będą ograniczenia. Wszystko w imię walki z koronawirusem. Na liście czerwonych powiatów pozostaje powiat wodzisławski oraz rybnicki i miasto Rybnik, natomiast Jastrzębie-Zdrój ze strefy żółtej przechodzi w czerwoną. Wynika to ze spełnienia kryterów ministerstwa (12 przypadków zakażenia na 10 tys. mieszkańców). 

- Jeżeli jest powyżej 6 osób na 10 tys. nowych (przypadków), to mamy strefę żółtą. Jeżeli powyżej 12 (przypadków), to mamy strefę czerwoną. Podamy nowe wartości, ale nie widzimy, żeby to się rozlewało szeroko na Polskę, na szczęście. Z tego, co wiem - z analiz wczoraj i dzisiaj - mniej więcej liczba tych powiatów będzie podobna - mówił w środę minister Łukasz Szumowski, aby już w czwartek zaprezentować nową listę powiatów z obostrzeniami. Jest ich mniej, bo 18, natomiast wśród nich znalazły się nowe. 

W strefie żółtej znalazł się dodatkowo powiat raciborski, który na razie był wolny od obostrzeń ministerstwa. W wybranych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

Ograniczenia w czerwonej strefie

W strefie czerwonej obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą nosić maseczki, muszą posiadać zaświadczenie lekarskie. Ponadto w strefie czerwonej w weselach może uczestniczyć maksymalnie 50 osób, a właściciele lokali gastronomicznych muszą zapewnić jedno miejsce na 4 m kw. W kinach może przebywać 25 proc. publiczności, a na siłowniach i salach fitness na jedną osobę musi przypadać 10 m kw. W czerwonej strefie nie można organizować targów i kongresów, wydarzeń kulturalnych, a wydarzenia sportowe muszą odbywać się bez publiczności. W kościołach może przebywać 50 proc. osób (według dostępnych miejsc), a na zewnątrz maksymalnie 150 osób. 

Obostrzenia w żółtej strefie

W strefie żółtej natomiast mieszkańcy nie muszą zakrywać twarzy w przestrzeni publicznej, ale wymagane jest to w komunikacji miejskiej i sklepach, jak dotychczas. Liczba osób na weselu nie może przekroczyć 100. Analogicznie jak w strefie czerwonej, w kinach może przebywać do 25 proc. publiczności, a w lokalach gastronomicznych 1 osoba na 4 m kw. Kluby fitness i siłownie mogą przyjmować nie więcej klientów niż 1 osobę na 7 m kw. Parki rozrywki mogą działać, jednak w obłożeniu 1 os. na 10 m kw. 

W strefie żółtej znajdują się powiaty: Żory, cieszyński, oświęcimski, pszczyński, raciborski, limanowski, Biała Podlaska, grajewski, nowotarski. 

W strefie czerwonej są obecnie: powiat ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, wodzisławski, Jastrzębie-Zdrój. 


Poniżej aktualna lista obostrzeń regionalnych Ministerstwa Zdrowia do pobrania:

Pobierz Regionalne_obostrzenia_związane_ze_wzrostem_zakażeń_dla_wybranych_powiatów_708.docx (format docx, rozmiar ~23 k)