Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Weź udział w zabawie i wygraj książkę o autorytetach Ziemi Wodzisławskiej

15.08.2020 19:00 | 0 komentarzy | red

18 września odbędzie się premierowa prezentacja książki „100 Autorytetów na 100-lecie Niepodległości z Ziemi Wodzisławskiej” wydanej przez Wydawnictwo Nowiny, pod redakcją Artura Marcisza i Arkadiusza Gruchota. Z tej okazji Nowiny Wodzisławskie zapraszają swoich czytelników do udziału w konkursie, w którym ową książkę można wygrać.

Weź udział w zabawie i wygraj książkę o autorytetach Ziemi Wodzisławskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezentacja książki miała odbyć się pierwotnie w marcu, jednak wskutek epidemii koronawirusa i wprowadzanych obostrzeń, mając na uwadze dobro i zdrowie potencjalnych uczestników prezentacji, postanowiliśmy ją przełożyć. „100 Autorytetów na 100-lecie Niepodległości z Ziemi Wodzisławskiej” to pierwsza tego typu publikacja w powiecie wodzisławskim. Dziennikarze Nowin Wodzisławskich, lokalni historycy i miłośnicy historii na 240 stronicach zaprezentowali sylwetki 100 postaci, które od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości sławiły Ziemię Wodzisławską w kraju i na świecie, działały na rzecz jej mieszkańców a poprzez swoje dokonania na niwie działalności publicznej, kulturalnej, sportowej, zapisały się złotymi zgłoskami w historii tej ziemi.

Z okazji premiery Nowiny Wodzisławskie zapraszają swoich czytelników do udziału w konkursie, w którym w każdym tygodniu, aż do dnia premiery książki, będziemy prezentować krótki opis jednego z bohaterów naszej publikacji. Do osoby, która na podstawie opisu odgadnie imię i nazwisko bohatera i jako pierwsza wyśle do naszej redakcji SMS-a z prawidłową odpowiedzią, wyślemy egzemplarz „100 Autorytetów na 100-lecie Niepodległości z Ziemi Wodzisławskiej”. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedzi należy wysyłać SMS-em (koszt SMS-a wg taryfy operatora, z którego korzysta uczestnik konkursu) na nr tel. 664450432.

Uwaga! Żeby SMS mógł wziąć udział w konkursie, musi on zawierać: imię i nazwisko bohatera opisu, imię i nazwisko oraz adres miejsca zamieszkania nadawcy SMS-a, a także nr wydania gazety, w której zamieszczony był opis. W konkursie nie mogą brać udziału osoby, które współtworzyły książkę. Nadesłanie SMS-a równoznaczne jest z wyrażeniem zgody na publikację swoich danych osobowych (imienia i nazwiska). O tym, kto wygra książkę poinformujemy w kolejnym wydaniu Nowin Wodzisławskich.Artur Marcisz


Opis bohatera

Urodził się w Opolu, wychował w Raciborzu, na medyka wykształcił się we Wrocławiu, ale od 1921 r. związany był z ziemią wodzisławską. Najpierw jako młody lekarz pracował w szpitalu w Rydułtowach, później został dyrektorem szpitala w Wodzisławiu. Od 1929 r. prowadził prywatną praktykę, stając się lekarzem mniej zamożnej warstwy wodzisławian i mieszkańców podwodzisławskich wsi. Szybko owdowiał, a po raz drugi ożenił się z córką bogatego wodzisławskiego kupca – Hugona Jerzego Klockiewicza. Po wojnie pozostał w Wodzisławiu, choć ze względu na niemieckie pochodzenie mógł wyjechać do Niemiec. Nazywany był lekarzem trzech pokoleń wodzisławian. O jego podejściu do komunistycznych władz krążyło wiele anegdot. Kiedy do jego gabinetu lekarskiego przyszli partyjni działacze, oskarżając go o wydawanie zbyt dużej liczby lekarskich zwolnień, miał zdjąć biały fartuch i wieszając go na wieszaku powiedzieć do pielęgniarki: „Irma, pakuj się. Nowe dochtory przyszli”. W Wodzisławiu ma swoją ulicę. A w centrum miasta nadal stoi jego willa.

O kim mowa? Książkę wygra ten, kto pierwszy nadeśle prawidłową odpowiedź.


Odpowiedź na zagadkę z ubiegłego tygodnia:

Opis dotyczył Wilhelma Prokopa. Jako pierwsza prawidłowej odpowiedzi udzieliła pani Barbara Koczy z Wodzisławia Śl. i to do niej wyślemy książkę. Gratulujemy!


Klauzula RODO – Przesłane dane osobowe będą przetwarzane przez Administratora danych, którym jest Wydawnictwo Nowiny sp. z o.o., wyłącznie w celu wyłonienia oraz przesłania nagrody zwycięzcy i zostaną usunięte niezwłocznie po zakończeniu konkursu, tj. nie później niż do 18 września br.