środa, 23 września 2020

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

Zbiornik na gaz płynny. Instalacja oraz użytkowanie w praktyce – krok po kroku

11.08.2020 10:30 | 0 komentarzy | EK

Właściciel gospodarstwa domowego decydując się na gaz płynny w zbiorniku wybiera ekologiczny i bezpieczny sposób ogrzewania domu. Jakie kwestie formalne należy wziąć pod uwagę przy instalacji zbiornika na gaz? Jak wygląda użytkowanie na co dzień? Poniżej szczegółowe informacje oraz eksperckie opinie AmeriGas.

Zbiornik na gaz płynny. Instalacja oraz użytkowanie w praktyce – krok po kroku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krok 1. Typ zbiornika oraz usytuowanie

W zależności od preferencji gospodarza, warunków oraz dostępnej powierzchni działki możliwy jest wybór zbiornika naziemnego lub podziemnego. Podziemny idealnie sprawdzi się przy małych powierzchniach nie ingerując znacząco w architekturę otoczenia. Naziemny natomiast sprawdzi się w terenie o wysokim poziomie wód gruntowych. Przed wyborem należy wziąć pod uwagę wspomniane aspekty - powierzchnię działki i poziom wód gruntowych, a także względy estetyczne. W przypadku obu zbiorników dostępne są pojemności: 2700 l, 4850 l, 6400 l

Kluczowe jest również usytuowanie zbiornika. Zbiornik instalowany na zewnątrz świetnie znajduje swoje zastosowanie. Wówczas należy pamiętać o stosownych odległościach zbiornika od budynków, granicy działki budowlanej, studzienek, jakie są regulowane rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 r.

Krok 2. Wycena u dostawcy gazu

Mając na względzie wybór zbiornika oraz jego usytuowanie, warto skonsultować się z dostawcą celem dokonania najlepszego wyboru oraz celem otrzymania wyceny. Zawsze dostępne są dogodne pakiety różniące się od siebie zakresem świadczonych usług czy sposobem rozliczania, płatności. W każdym wariancie możliwy jest dostęp do strefy klienta oraz całodobowy telefon alarmowy. Co kluczowe, przede wszystkim możliwa jest dzierżawa zbiornika AmeriGas, co obniży koszty związane z jego eksploatacją oraz samą instalacją. Dzierżawa niesie ze sobą także wiele innych korzyści, jak chociażby realizację wszelkich kwestii formalnych.

Krok 3. Formalności w praktyce

Decydując się na dzierżawę zbiornika oraz współpracę, eksperci przejmą cały proces, począwszy od projektu, pozwoleń, odbioru technicznego, a skończywszy na bezpiecznej instalacji zbiornika przydomowego LPG. Kwestie formalne nie są skomplikowane, ale wymagają czasu oraz doprecyzowania wielu istotnych rzeczy. Przede wszystkim instalacja musi być wykonana w bezpieczny sposób oraz zgodny z wszelkimi przepisami. Dla wielu gospodarzy takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej komfortowe i często przez nich wybierane.

Przede wszystkim potrzebne jest zgłoszenie budowy instalacji do Starostwa Powiatowego. Zgłoszenie obejmuje wniosek, projekt techniczny, kopię uprawnień projektanta i kopię aktualnego zaświadczenia o przynależności projektanta do Izby Inżynierów Budownictwa, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Na tym nie koniec, po montażu ważne jest zgłoszenie odbioru końcowego przez Urząd Dozoru Technicznego.

Krok 4. Użytkowanie w praktyce

Przykładowo dla potrzeb domu o powierzchni do 300 m2 z reguły wykorzystywane są zbiorniki o pojemności 2700 l, wówczas wystarczy napełnianie raz w roku, ale należy podkreślić, że realne zużycie zależy od wielu czynników. Na przykład od zapotrzebowania na ciepło – jakości użytych do wykończenia materiałów, a także obecności innych urządzeń końcowych zasilanych ze zbiornika, np. kominka.

Jak wyglądać może obsługa? Przede wszystkim gospodarz nie musi martwić się o uzupełnienie gazu w zbiorniku, tym zajmuje się dostawca. Podobnie jest w przypadku przeglądów i serwisów technicznych instalacji. Co ważne na sterowniku gospodarz ma możliwość indywidualnego ustawienia wielu paramentów: średniej temperatury w ciągu dnia i w nocy, poziomu spalania do warunków zewnętrznych, tak aby utrzymać komfortową temperaturę w domu.

Tekst sponsorowany