Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Wzmożono kontrole w autobusach. Sprawdzają, czy nosisz maseczkę

06.08.2020 16:04 | 0 komentarzy | AgaKa

Nie wystarczy powiedzieć, że stan zdrowia uniemożliwia noszenie maseczki – mówią policjanci, którzy wspierają kontrolerów i kierowców autobusów w egzekwowaniu przepisów. Od września albo maseczka, albo zaświadczenie lekarskie.

Wzmożono kontrole w autobusach. Sprawdzają, czy nosisz maseczkę
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, od września osoba bez maseczki zobowiązana będzie przedstawić zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do zakrywania ust i nosa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie zawsze kierowcy i kontrolerzy radzą sobie z pasażerami lekceważącymi przepisy bezpieczeństwa. Od kilku tygodni wspierają ich w tym policjanci. Funkcjonariusze interweniują w przypadku pasażerów, którzy, mimo próśb pracowników MZK i firm przewozowych, nie zasłaniają ust i nosa. – Niestety takie sytuacje się zdarzają. To stwarza zagrożenie dla innych podróżnych, którzy niejednokrotnie sami zgłaszają takie sytuacje – mówi podinspektor Andrzej Gryboś, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju. Dodaje, że wbrew obiegowym opiniom, wyegzekwowanie obowiązku zakrywania ust i nosa jest możliwe. – Oczywiście gdy 85-latek tłumaczy policjantowi, że maseczka uniemożliwia mu swobodne oddychanie, a lekarz w tym przypadku nie zaleca jej stosowania, to podchodzimy do sprawy ze zrozumieniem. Jeśli natomiast grupka dwudziestolatków lekceważy przepisy i zasłania się astmą, która zawładnęła nimi wszystkimi, to wówczas konkretny przypadek weryfikujemy w toku postępowania wyjaśniającego – mówi Andrzej Gryboś.

500 zł i więcej

Osoby, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla innych pasażerów może spotkać sroga kara. Muszą się liczyć z mandatem w wysokości 500 zł. To nie wszystko - jeśli skierowany zostanie wniosek do Sanepidu, to kara może wynieść nawet 30 tysięcy złotych.