Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Policja kontroluje autobusy. Mandaty za brak maseczek

06.08.2020 13:48 | 4 komentarze | ska

Wzmożono kontrole w autobusach komunikacji miejskiej. Nie wystarczy powiedzieć, że stan zdrowia uniemożliwia noszenie maseczki – mówią policjanci, którzy wspierają kontrolerów i kierowców autobusów w egzekwowaniu przepisów. Od września albo maseczka, albo zaświadczenie lekarskie.

Policja kontroluje autobusy. Mandaty za brak maseczek
Policjanci sprawdzają, czy pasażerowie komunikacji miejskiej przestrzegają zasad bezpieczeństwa. fot. MZK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Policja kontroluje autobusy. Mandaty za brak maseczek

Obowiązek zasłaniania ust i nosa wynika bezpośrednio z Rozporządzenia Rady Ministrów z 15 kwietnia tego roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nakłada ono obowiązek m.in. „zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa w środkach publicznego transportu zbiorowego…”

Wydumana astma nie pomoże

Nie zawsze kierowcy i kontrolerzy radzą sobie z pasażerami lekceważącymi przepisy bezpieczeństwa. Od kilku tygodni wspierają ich w tym policjanci. Funkcjonariusze interweniują w przypadku pasażerów, którzy, mimo próśb pracowników MZK i firm przewozowych, nie zasłaniają ust i nosa. – Niestety takie sytuacje się zdarzają. To stwarza zagrożenie dla innych podróżnych, którzy niejednokrotnie sami zgłaszają takie sytuacje – mówi podinspektor Andrzej Gryboś, naczelnik

Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju. Dodaje, że wbrew obiegowym opiniom, wyegzekwowanie obowiązku zakrywania ust i nosa jest możliwe. – Oczywiście gdy 85-latek tłumaczy policjantowi, że maseczka uniemożliwia mu swobodne oddychanie, a lekarz w tym przypadku nie zaleca jej stosowania, to podchodzimy do sprawy ze zrozumieniem. Jeśli natomiast grupka dwudziestolatków lekceważy przepisy i zasłania się astmą, która zawładnęła nimi wszystkimi, to wówczas konkretny przypadek weryfikujemy w toku postępowania wyjaśniającego – mówi Andrzej Gryboś.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, od września osoba bez maseczki zobowiązana będzie przedstawić zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do zakrywania ust i nosa.

500 zł i więcej

Osoby, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla innych pasażerów może spotkać sroga kara. Muszą się liczyć z mandatem w wysokości 500 zł. To nie wszystko - jeśli skierowany zostanie wniosek do Sanepidu, to kara może wynieść nawet 30 tys. złotych.