środa, 21 października 2020

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Wkrótce kolejna akcja oddawania osocza - ozdrowieńcy mogą pomóc w tworzeniu leku na COVID-19

05.08.2020 11:02 | 0 komentarzy | ska

7 i 8 sierpnia rusza kolejna akcja oddawania krwi, a także osocza – tych osób, które przechorowały COVID-19. Chętni mogą zgłosić się do wybranego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Wkrótce kolejna akcja oddawania osocza - ozdrowieńcy mogą pomóc w tworzeniu leku na COVID-19
Osocze ozdrowieńców jest składnikiem krwi, w którym znajdują się przeciwciała na koronawirusa.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wkrótce kolejna akcja oddawania osocza - ozdrowieńcy mogą pomóc w tworzeniu leku na COVID-19

Przypomnijmy, że wyprodukowania pierwszego polskiego leku na COVID–19 podjęła się spółka Biomed z Lublina. Do produkcji pierwszej partii leku trzeba zgromadzić 160 litrów osocza. W oparciu o posiadaną technologię, przetwarzając pobrane osocze lubelski Biomed będzie w stanie wytworzyć lek, który w przyszłości pomoże w leczeniu chorych na COVID–19. 

Osocze do produkcji leku pochodzi głównie od górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tego cennego surowca dostarczy Biomedowi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza, które jako pierwsze w Polsce zdecydowało się na współpracę przy pozyskiwaniu osocza ozdrowieńców do produkcji leku.

– Cieszymy się, zarówno z tego, że nawiązaliśmy współpracę z Biomedem, jak i Jastrzębską Spółką Węglową i jej górnikami. To zwarta, odpowiedzialna grupa ludzi gotowych do pomocy. Nigdy nas nie zawiedli i aktywnie zareagowali na nasz apel. Sama wychowałam się na Śląsku, mój mąż jest górnikiem i wiem, że zawsze można na nich liczyć. Jeszcze raz apeluję do całego Śląska o oddawanie osocza, ale też krwi, która jest nam bardzo potrzebna – mówi Gizela Kowol, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Do wyprodukowania pierwszej partii preparatu, który przejdzie testy kliniczne, trzeba zebrać 160 litrów osocza. To oznacza, że osocze musi oddać około 200 osób, które pokonały COVID–19.