Piątek, 25 września 2020

imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

RSS

Nasi przedsiębiorcy proponują wypoczynek z bonem turystycznym

09.08.2020 07:00 | 1 komentarz | art

POWIAT Na dobre ruszył Polski Bon Turystyczny. To jednorazowe wsparcie w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia lub 1000 zł dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów tak, jak w przypadku Programu 500 Plus. Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.

Nasi przedsiębiorcy proponują wypoczynek z bonem turystycznym
Przypomnijmy, że aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil (konto) na PUE
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Można go wykorzystać tylko u tych przedsiębiorców, którzy zarejestrowali się w specjalnie dedykowanym dla nich systemie w Platformie PUE ZUS, umożliwiającym przyjmowanie płatności bonem turystycznym. U przedsiębiorcy, który do systemu się nie wpisze, bonu nie zrealizujemy. Dlatego przed udaniem się na wakacje, warto sprawdzić, czy tam, gdzie chcemy jechać, istnieje możliwość realizacji bonu. Ponadto bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Warto o tym pamiętać, by nie dać się nabrać np. oszustom proponującym inne formy wykorzystania bonu.

Baza przedsiębiorców turystycznych, u których można zrealizować bon, dostępna jest pod adresem internetowym bonturystyczny.gov.pl. Na dole strony znajduje się specjalna wyszukiwarka. Należy wpisać nazwę przedsiębiorcy, albo miejscowość, w której planujemy wypocząć. Baza jest codziennie aktualizowana, bowiem przedsiębiorcy, którzy chcą zostać wpisani do bazy, mogą to zrobić na bieżąco. W poniedziałek liczyła już tysiące przedsiębiorców. W tym również z powiatu wodzisławskiego. Znaleźliśmy sześć takich podmiotów. Są to biuro podróży, ośrodek wypoczynkowy, trzy hotele i ośrodek wczasowy.

Przypomnijmy, że aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil (konto) na PUE. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Można to zrobić m.in. poprzez stronę ZUS-u: www.zus.pl/pue/rejestracja

Bon można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i chcą uzyskać dodatkowe świadczenie, mogą na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.(art)