Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Rodzice chcą żłobka

06.08.2020 19:00 | 0 komentarzy | art

Ciąg dalszy batalii o żłobek w Osinach. Do gminy wpłynęła petycja o jego powstanie.

Rodzice chcą żłobka
Wójt Daniel Jakubczyk zapowiedział zwołanie w sierpniu sesji rady gminy, która zajmie się m.in. tematem uruchomienia żłobka w Osinach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

GORZYCE, OSINY Decyzja zebrania wiejskiego w Osinach, które niejednomyślnie nie wyraziło zgody na utworzenie w miejscowej świetlicy wiejskiej na okres 2 lat prywatnego żłobka dla dzieci w wieku 1-4 lata, najwyraźniej nie zamyka dyskusji o utworzeniu obiektu. Do gminy wpłynęła bowiem petycja, by żłobek jednak utworzyć. Wójt Daniel Jakubczyk zapowiedział zwołanie w sierpniu sesji rady gminy, która zajmie się m.in. tematem uruchomienia żłobka w Osinach.

Zebranie wiejskie w Osinach, na którym większość jego uczestników opowiedziała się przeciw utworzeniu żłobka na parterze świetlicy wiejskiej, odbyło się 8 lipca. Miało burzliwy przebieg, pomysłodawczyni utworzenia żłobka Sylwia Milcuszek nie miała możliwości zaprezentowania całego swojego pomysłu, jej wystąpienie było przerywane, w czym aktywny udział brał gospodarz i przewodniczący zebrania sołtys Henryk Tomala, padło kilka głupich słów pod adresem rodziców małych dzieci, a samo głosowanie również miało zadziwiający przebieg. Bo choć przeciwnicy utworzenia żłobka z pewnością byli w większości, to przez zamieszanie nie do końca było wiadomo, ile dokładnie osób zagłosowało przeciw koncepcji, a ile za.

Petycja za żłobkiem

Okazuje się, że już dwa dni później powstała petycja o otworzenie żłobka w Osinach, która 21 lipca trafiła do wójta gminy i Rady Gminy w Gorzycach. Autorką petycji jest Dorota Farnów. Pisze w niej, że młodzi mieszkańcy Osin i sąsiednich sołectw wyrażają chęć skorzystania ze żłobka, jeśli takowy w świetlicy powstanie. „Dzięki temu rozwiązaniu spokojnie będziemy mogli wrócić na rynek pracy” – czytamy w petycji. Dalej pisze w niej m.in. „mimo, iż na zebraniu wiejskim w dość chaotyczny sposób zostało przegłosowane aby żłobek nie powstał w budynku świetlicy w Osinach, pragniemy wyrazić swój sprzeciw do zaistniałej sytuacji, kierując się dobrem sołectwa i dobrem młodego pokolenia mieszkańców Osin. Prosimy o podjęcie stosownych działań i decyzji mających na celu utworzenie żłobka w naszej gminie we wskazanym przez Zainteresowaną (Sylwię Milcuszek – przyp. red.) miejscu”.

Pogodzić potrzebę istnienia świetlicy z działalnością żłobka

Petycja została podpisana przez ponad 120 osób. Co na to wójt gminy? – Mając na względzie i w pełni rozumiejąc oczekiwania Rodziców, planuję zwołanie w temacie opieki nad dziećmi do lat 3 sesji rady gminy w miesiącu sierpniu. Tematy wiodące: możliwość uruchomienia żłobków / klubów dziecięcych / oddziałów przedszkolnych w Kolonii Fryderyk i Osinach – zapowiedział Daniel Jakubczyk. Zaznaczył, że pora na prawdziwą dyskusję, na wysłuchanie rodziców, na wysłuchanie wszystkich argumentów. – Bo obiekt był budowany i jest utrzymywany ze środków wszystkich Mieszkańców – podatników. Myślę że można pogodzić i potrzeby świetlicy i opieki nad dziećmi. Chodzi o optymalne wykorzystanie budynku i terenu – uważa Jakubczyk.(art)