Sobota, 6 marca 2021

imieniny: Jordana, Róży, Kolety

RSS

Weź udział w zabawie i wygraj książkę o autorytetach z Ziemi Wodzisławskiej

05.08.2020 19:00 | 0 komentarzy | art

18 września odbędzie się premierowa prezentacja książki „100 Autorytetów na 100-lecie Niepodległości z Ziemi Wodzisławskiej” wydanej przez Wydawnictwo Nowiny, pod redakcją Artura Marcisza i Arkadiusza Gruchota.

Weź udział w zabawie i wygraj książkę o autorytetach z Ziemi Wodzisławskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z tej okazji Nowiny Wodzisławskie zapraszają swoich czytelników do udziału w konkursie, w którym ową książkę można wygrać.

Prezentacja książki miała odbyć się pierwotnie w marcu, jednak wskutek epidemii koronawirusa i wprowadzanych obostrzeń, mając na uwadze dobro i zdrowie potencjalnych uczestników prezentacji, postanowiliśmy ją przełożyć. „100 Autorytetów na 100-lecie Niepodległości z Ziemi Wodzisławskiej” to pierwsza tego typu publikacja w powiecie wodzisławskim. Dziennikarze Nowin Wodzisławskich, lokalni historycy i miłośnicy historii na 240 stronicach zaprezentowali sylwetki 100 postaci, które od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości sławiły Ziemię Wodzisławską w kraju i na świecie, działały na rzecz jej mieszkańców a poprzez swoje dokonania na niwie działalności publicznej, kulturalnej, sportowej, zapisały się złotymi zgłoskami w historii tej Ziemi.

Z okazji premiery Nowiny Wodzisławskie zapraszają swoich czytelników do udziału w konkursie, w którym w każdym tygodniu, aż do dnia premiery książki, będziemy prezentować krótki opis jednego z bohaterów naszej publikacji. Do osoby, która na podstawie opisu odgadnie imię i nazwisko bohatera i jako pierwsza wyśle do naszej redakcji SMS-a z prawidłową odpowiedzią, wyślemy egzemplarz „100 Autorytetów na 100-lecie Niepodległości z Ziemi Wodzisławskiej”. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedzi należy wysyłać SMS-em (koszt SMS-a wg taryfy operatora, z którego korzysta uczestnik konkursu) na nr tel. 664450432.

Uwaga! Żeby SMS mógł wziąć udział w konkursie, musi on zawierać: imię i nazwisko bohatera opisu, imię i nazwisko oraz dokładny adres miejsca zamieszkania nadawcy SMS-a, a także nr wydania gazety, w której zamieszczony był opis. W konkursie nie mogą brać udziału osoby, które współtworzyły książkę. Nadesłanie SMS-a równoznaczne jest z wyrażeniem zgody na publikację swoich danych osobowych (imienia i nazwiska).

O tym, kto wygra książkę poinformujemy w kolejnym wydaniu Nowin Wodzisławskich. Artur Marcisz


Opis bohatera

Po zakończeniu I wojny światowej, za swoją działalność antyniemiecką, został skazany na śmierć, od której uchroniła go powszechna amnestia. Był powstańcem śląskim, walczącym w szeregach 14. Pułku Piechoty. Po przyłączeniu ziemi wodzisławskiej do Polski odkrył w sobie żyłkę przedsiębiorcy. Nabył jedną z rynkowych kamienic i z czasem stał się jednym z najbogatszych mieszkańców przedwojennego Wodzisławia. W okresie międzywojennym był przewodniczącym wodzisławskiego oddziału Związku Powstańców Śląskich. Nieobce były mu śpiew i teatr. Posłował do Sejmu Śląskiego. Po wybuchu II wojny światowej gnębiony przez Niemców, trafił do obozów koncentracyjnych. Działał w obozowej konspiracji, ratując innych więźniów. Przeżył wojnę, wrócił do Wodzisławia, który został, podobnie jak jego kamienica, obrócony w gruzy. Był gnębiony przez komunistyczne władze, a jego majątek został częściowo znacjonalizowany. Zmarł w 1969 r. Kim jest ta osoba? Kto pierwszy ten lepszy.

Klauzula RODO

Przesłane dane osobowe będą przetwarzane przez Administratora danych, którym jest Wydawnictwo Nowiny sp. z o.o., wyłącznie w celu wyłonienia oraz przesłania nagrody zwycięzcy i zostaną usunięte niezwłocznie po zakończeniu konkursu, tj. nie później niż do 18 września br.