Piątek, 25 września 2020

imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

RSS

Koniec slalomu między samochodami

05.08.2020 07:00 | 2 komentarze | juk

Niepełnosprawni uczniowie i ich rodzice oraz opiekunowie nie będą musieli chodzić slalomem między samochodami, żeby dostać się do szkoły. Wkrótce przy wodzisławskim Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych powstanie zatoka postojowa, która rozwiąże problemy komunikacyjne w tym miejscu.

Koniec slalomu między samochodami
W ramach zadania zostanie wykonana przede wszystkim zatoka postojowa i nie tylko
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Każdego ranka w roku szkolnym na wąskiej drodze dojazdowej do Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych (ZPSWR) w Wodzisławiu Śl., porusza się spora liczba samochodów. Chodnik znajduje się tylko po jednej stronie ulicy, zaś z drugiej jest parking. W samym środku tej sytuacji znajdują się niepełnosprawni uczniowie, którzy muszą lawirować między pojazdami, by dojść do szkoły. Już niedługo to się jednak zmieni. Dzięki decyzji zarządu powiatu wodzisławskiego znacząco zostanie tam poprawiona kwestia bezpieczeństwa.

Niebezpiecznie przy szkole

Sprawę niebezpiecznych sytuacji, do których dochodzi z udziałem niepełnosprawnych uczniów i ich rodziców oraz opiekunów przed budynkiem ZPSWR opisywaliśmy na łamach Nowin Wodzisławskich w marcu. Wówczas do naszej redakcji zgłosił się jeden z rodziców osoby, która uczy się w placówce. Wskazywał on, że do szkoły prowadzi wąska droga, która w godzinach porannych jest dosłownie zatkana, a i parking daleki jest od ideału. – Codziennie około godz. 8.00 przyjeżdżają tu trzy duże autobusy, z dziesięć mikrobusów, do tego rodzice prywatnymi samochodami. A droga wąska – mówił nasz czytelnik. – Żal mi szczególnie tych matek, które ze swoimi dziećmi na wózkach muszą lawirować między samochodami i autobusami – dodawał. Jego zdaniem, była to sytuacja niebezpieczna.

Są pieniądze

Podczas lipcowego zarządu powiatu wodzisławskiego jego członkowie dyskutowali nad wyrażeniem zgody na przygotowanie, przeprowadzenie oraz realizację postępowania przetargowego na zadanie pn. Budowa zatoki postojowej wzdłuż drogi pożarowej na długości budynku szkoły wraz z przebudową oświetlenia przy wodzisławskim ZPSWR. W trakcie posiedzenia starosta Leszek Bizoń przypomniał, że zadanie było planowane do zrealizowania już wcześniej, jednak zawsze był problem ze środkami na ten cel, czy też znajdowały się pilniejsze zadania do realizacji. – Obecnie mając promesę na środki finansowe z Funduszu Inwestycji Samorządowych, jaką powiat wodzisławski otrzymał, pewne zadania będzie można realizować i w ten sposób uwolnią się środki na inwestycje oczekujące do realizacji, a zaplanowane przez zarząd wcześniej – mówił starosta.

Zbudują zatokę i wyremontują plac

Zarząd powiatu po przeanalizowaniu treści projektu uchwały nie wniósł uwag i podjął ją jednogłośnie. W efekcie rozpoczęto procedurę przetargową, która właśnie jest na ukończeniu. W ramach zadania zostanie wykonana przede wszystkim zatoka postojowa na długości budynku szkoły. Ponadto powstanie również chodnik wzdłuż zatoki postojowej, nowa nawierzchnia z brukowej kostki betonowej pomiędzy budynkiem szkoły a ogrodzeniem, przebudowane zostanie ogrodzenie szkoły oraz wyremontowany będzie plac manewrowy na końcu drogi pożarowej.

(juk)

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski