Piątek, 25 września 2020

imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

RSS

Jak często mieszkańcy powiatu raciborskiego łamią obostrzenia sanitarne?

05.08.2020 07:00 | 1 komentarz | żet

Raciborski sanepid odnotował już kilkadziesiąt naruszeń obowiązku kwarantanny, zachowania dystansu społecznego oraz ograniczeń dotyczących udziału w zgromadzeniach.

Jak często mieszkańcy powiatu raciborskiego łamią obostrzenia sanitarne?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W połowie marca w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii COVID-19. Wiązało się to z nałożeniem szeregu obowiązków i ograniczeń dotyczących swobodnego przemieszczania się, uczestnictwa w zgromadzeniach, zasłaniania ust i nosa. Z czasem większość obostrzeń złagodzono lub zniesiono, jednakże część regulacji obowiązuje do dziś (np. obowiązek zakrywania nosa i ust w sklepach).

Postanowiliśmy sprawdzić, ile przypadków łamania obostrzeń sanitarnych wprowadzonych od 13 marca tego roku potwierdzili pracownicy Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Raciborzu.

Kierująca raciborskim sanepidem Karina Talabska poinformowała nas, że do 23 lipca w powiecie raciborskim stwierdzono 49 przypadków naruszenia nakazów, zakazów lub ograniczeń związanych z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19, w tym:

  • 27 przypadków naruszenia obowiązku kwarantanny (wydano trzy decyzje o nałożeniu kary pieniężnej na łączną kwotę 1500 zł),
  • 20 przypadków naruszenia ograniczeń dotyczących przemieszczania się, w tym również przemieszczania się pieszego przez osoby w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie (nie wydano decyzji o nałożeniu kar pieniężnych),
  • 2 przypadki naruszenia ograniczeń dotyczących udziału w zgromadzenia (nie wydano decyzji o nałożeniu kar pieniężnych).

Na zakończenie dodajmy, że od kilku tygodni w całej Polsce notuje się systematyczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem. W powiecie raciborskim potwierdzono już ponad dwieście czterdzieści zakażeń.


Zdjęcie poglądowe (freepik - www.freepik.com)