Sobota, 16 stycznia 2021

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Punkt programu Czyste Powietrze otwarty w Pszowie

03.08.2020 11:05 | 2 komentarze | ska

W poniedziałek 3 sierpnia w pszowskim magistracie oficjalnie otwarto punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą jeździć do Katowic, aby złożyć wniosek w WFOŚiGW.

Punkt programu Czyste Powietrze otwarty w Pszowie
Pierwsi zainteresowani skorzystali już z konsultacji programu Czyste Powietrze. fot. Szymon Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Punkt programu Czyste Powietrze otwarty w Pszowie

W otwarciu stacjonarnego punktu konsultacyjnego w Pszowie uczestniczył wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach Adam Lewandowski oraz senator Ewa Gawęda. - Musimy dotrzeć do ludzi, którzy jeszcze używają starych, kopcących pieców. To dotarcie jest czasem bardzo trudne, bo to ludzie, którzy często są wykluczeni energetycznie, a także przemieszczanie się w dużych odległościach jest dla nich trudne. W związku z tym, my i WFOŚiGW w Krakowie podjęliśmy inicjatywę wydzierżawienia, a docelowo zakupu busa, który jeździ tam, gdzie nasza informacja jest potrzebna. W założeniu jedziemy tam, gdzie jest najtrudniej dotrzeć beneficjentom tego programu. Nie przyjeżdżają do nas, tylko my jedziemy do nich – mówi Adam Lewandowski, podkreślając wagę punktów stacjonarnych, na których organizację zdecydowały się gminy. Wspomniany bus programu Czyste Powietrze niedawno odwiedził Wodzisław Śląski. - Widać, że jest bardzo duże zainteresowanie tym tematem, a mobilny punkt to świetny pomysł. Mi przede wszystkim zależy na tym, aby te punkty były stacjonarne. Chciałabym, aby były w każdej gminie mojego okręgu. Razem z wiceprezesem Adamem Lewandowskim zrobiliśmy spotkanie z włodarzami gmin z naszego powiatu, zachęcając ich do otwarcia u siebie takich punktów. Cieszymy się, że burmistrz Pszowa podjął tę inicjatywę, a za niedługo taki punkt zostanie otwarty także w gminie Lubomia – zapewnia senator Ewa Gawęda.

Nowy punkt konsultacyjny w Pszowie zlokalizowany jest w budynku referatu gospodarki komunalnej i ekologii. - To wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, bo sporo osób pyta o program Czyste Powietrze, więc siłą rzeczy musieliśmy wyjść do tych mieszkańców – wyjaśnia Piotr Kowol, wiceburmistrz Pszowa. - Wymóg wymiany kotłów na ekologiczne jest, a także coraz większa jest presja czasu, dlatego też zainteresowanie wymianą pieców jest o wiele większe niż parę lat temu. W przyszłym roku chcielibyśmy połączyć możliwości programu Czyste Powietrze i programu gminnych dotacji do wymiany kotłów – zapowiada Piotr Kowol, mając nadzieję na możliwość uzyskania w punkcie konsultacyjnym przez mieszkańców także informacji o innych programach dofinansowań do inwestycji ekologicznych.

- Program Czyste Powietrze ewoluuje. Wojewódzkie fundusze realizują teraz kilka takich znaczących projektów, m.in. Mój Prąd, gdzie instalując 5 KW paneli fotowoltaicznych na dachu mamy załatwione zapotrzebowanie na energię standardowego domu; także Moja Woda – program zbierania deszczówki bez odprowadzania jej do kanalizacji, dzięki czemu kanalizacja po ulewach nie wylewa, a my mamy czym podlewać nasze ogródki. W programie Moja Woda można uzyskać 5 tys. zł dofinansowania, ale nie więcej niż 90 proc. kosztów. Co ważne, wnioskowanie jest tak proste jak w programie Mój Prąd – podkreśla wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach, zachęcając do składania wniosków nie tylko w programie Czyste Powietrze.

Punkt konsultacyjny w Pszowie czynny będzie dwa razy w tygodniu: w poniedziałki od 9.00 do 12.00 i w środy od 14.00 do 17.00. Zainteresowani pomocą proszeni są o wcześniejsze umawianie telefoniczne pod nr 32 716 08 28.

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP