Niedziela, 20 września 2020

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Jaka twoim zdaniem, powinna być przyszłość polskiego górnictwa?

30.07.2020 11:38 | 4 komentarze | acz

Propozycje reformy wywołały liczne komentarze pod tekstami dotyczącymi reformy górnictwa. Zachęcamy do wzięcia udziału w sondzie na ten temat.

Jaka twoim zdaniem, powinna być przyszłość polskiego górnictwa?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jaka twoim zdaniem, powinna być przyszłość polskiego górnictwa. Zaznacz opinię, z którą najbardziej się zgadzasz

Przypomnijmy, Program restrukturyzacji PGG, który miał zostać oficjalnie przedstawiony związkom zawodowym 28 lipca, zakładał m.in. likwidację jeszcze w tym roku kopalni Bielszowice, Halemba, Pokój i Wujek oraz obniżenie wynagrodzeń górników. Według informacji, do których dotarli związkowcy, w kolejnych latach miałyby być zamykane kolejne kopalnie produkujące węgiel energetyczny, również te, należące do innych spółek węglowych. Proces wygaszania górnictwa miał zakończyć się już w 2036 roku.

I tak gorącą atmosferę wokół górnictwa dodatkowo podgrzał poseł Jakub Kulesza z Konfederacji. - Według tych nieoficjalnych planów rząd miał przeznaczyć 5 mld zł, by przekupić górników dając im po 100 tys. zł na głowę, by zlikwidować polskie górnictwo, wydobycie węgla energetycznego. Całe szczęście, że zadanie to przyjął minister wicepremier Sasin, który znany jest ze swojej skuteczności i tego planu po prostu nie przedstawił bojąc się słusznie odpowiedzi górników, a także związków zawodowych - ironizował Kulesza.