środa, 12 sierpnia 2020

imieniny: Klary, Lecha, Hilarii

RSS

Dziś radni zdecydują co dalej z Miasteczkiem Twinpigs w Żorach. Sprzedaż lub wyłożenie 9 mln

30.07.2020 08:29 | 0 komentarzy | ska

W porządku obrad sesji rady miasta Żory, zaplanowanej na 30 lipca znalazły się uchwały, które odpowiadają na możliwe scenariusze głosowania nad reorganizacją spółki Nowe Miasto, która zarządza Amerykańskim Parkiem Rozrywki Twinpigs. Albo radni zagłosują za reorganizacją i Twinpigs zostanie sprzedane, albo trzeba będzie zaciągnąć pożyczkę i dokapitalizować spółkę w łącznej wysokości 9 mln zł. 

Dziś radni zdecydują co dalej z Miasteczkiem Twinpigs w Żorach. Sprzedaż lub wyłożenie 9 mln
Miasteczko Twinpigs jest odwiedzane przez mieszkańców regionu. Dzisiaj ma zapaść decyzja, czy zmieni właściciela.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziś radni zdecydują co dalej z Miasteczkiem Twinpigs w Żorach. Sprzedaż lub wyłożenie 9 mln

Sytuacja spółki Nowe Miasto, która w całości należy do miasta Żory jest podbramkowa. Przypomnijmy, że już w czerwcu w porządku obrad sesji rady miasta pojawiła się uchwała o reorganizacji spółki, jednak radni już na wstępie wykreślili ją z porządku obrad, argumentując to koniecznością szerszej analizy sytuacji spółki. Dlatego przez ostatni miesiąc miasteczko Twinpigs nadal działało i zapraszało do siebie klientów z całej Polski. Jak będzie po dzisiejszej sesji?

Radni mają dwie możliwości. Albo zgodzą się na reorganizację spółki, czyli sprzedaż Miasteczka Twinpigs za kwotę nie mniejszą niż 15 mln złotych (prezydent na sesji w czerwcu wspominał, że jest inwestor chętny do zakupu Twinpigs właśnie za taką kwotę), albo Twinpigs pozostanie w zarządzaniu spółki, co będzie skutkowało koniecznością dokapitalizowania Nowego Miasta. Jeśli radni wybiorą drugi wariant i nie zgodzą się na reorganizację, miasto będzie musiało zaciągnąć kolejną pozyczkę lub rozszerzyć bieżące zobowiązania, bo wygospodarować trzeba będzie 9 mln złotych. Takich środków nie można znaleźć w wyniku przesunięć budżetowych. 

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały zmieniającej budżet miasta, zaproponowanej w porządku obrad, jeśli radni nie dokonają reorganizacji, spółka Nowe Miasto została wezwana do spłaty zaległych należności wobec Komunalnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego w Warszawie. 14 lipca spółka otrzymała wezwanie do zapłaty z terminem płatności do 21 lipca na kwotę 3 052 232,41 zł wraz z należnymi odsetkami. - Sytuacja finansowa i organizacyjna Nowe Miato Sp. z o.o. w Żorach wymaga kompleksowego wsparcia zarówno ze strony miasta, jak i podmiotów finansujących. Proponuje się zwiększenie deficytu budżetowego o kwotę 7 500 000 zł z przeznaczeniem na dokapitalizowanie spółki Nowe Miasto w Żorach. Łączna kwota dokapitalizowania wyniesie 9 000 000 zł - pisze w uzasadnieniu uchwały zmian w budżecie 

- Jeszcze w ciągu wielu lat pracy w samorządzie nie spotkałem się z sytuacją, żeby już w porządku obrad zawarte były dwa możliwe scenariusze głosowania. Do tej pory było tak, że jeśli jakaś uchwała nie przechodziła w głosowaniu, prezydent wnosił o włączenie do porządku obrad nowej uchwały. To dziwna sytuacja - mówi nam jeden z radnych, podkreślając, że na komisjach temat reorganizacji spółki nie był poruszany, aby dyskusja odbyła się publicznie na sesji. Jak zagłosują radni i jakie argumenty podniesie prezydent Waldemar Socha? Przekonamy się w czwartkowe popołudnie. Sprawę będziemy relacjonować na bieżąco w naszym portalu.