Wtorek, 11 sierpnia 2020

imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji

RSS

Kultura

Nowe nagłośnienie w sali MOK w Jastrzębiu-Zdroju za prawie 300 tys. zł

29.07.2020 10:53 | 0 komentarzy | ska

Już podczas festiwalu JAZZtrzębie można było usłyszeć muzyków, wspieranych przez nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy, w który została wyposażona sala Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju. To m.in. 16 modułów z głośnikami, profesjonalne wzmacniacze i programy wspierające realizatorów.

Nowe nagłośnienie w sali MOK w Jastrzębiu-Zdroju za prawie 300 tys. zł
Nowy sprzęt sprawdził się już podczas festiwalu JAZZtrzębie. fot. UM Jastrzębie-Zdrój
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowe nagłośnienie w sali MOK w Jastrzębiu-Zdroju za prawie 300 tys. zł

- Czasy się zmieniają, wszystko idzie do przodu. Tak jest również w świecie akustyki. System, który zakupiliśmy, to nowoczesna (choć podstawy wymyślone już w latach 50-tych) technologia Line Array. Eliminuje ona problem, z jakim borykaliśmy się w przypadku tradycyjnego sprzętu, gdzie trudno było o równomierne pokrycie dźwiękiem całego audytorium (na sali lub w plenerze). Może nie jest to system najwyższej klasy cenowej, ale dla nas wystarczającystworzony jakby na miarę tłumaczy Sebastian Mazur, akustyk z Miejskiego Ośrodka Kultury.

Pierwszą imprezą, na jakiej można było poznać możliwości tego systemu, był wspomniany Festiwal JAZZtrzębie. Nowe kolumny nagłośniły finałowe koncerty festiwalu, podczas których zagrali Piotr Budniak Essential Group oraz Dorota Miśkiewicz z Atom String Quartet. Nie da się nie zauważyć różnicy. Ten sprzęt daje świetne brzmienie. Dźwięk przenosi się bardzo równomiernie. Dzięki temu nie ma na sali miejsc, które byłyby gorsze pod względem akustycznym – mówi Przemysław Strączek, muzyk jazzowy, organizator JAZZtrzębia.

Ogromną zaletą nowego systemu jest jego elastyczność i modułowość – jak podkreśla Sebastian Mazur, został on zbudowany „z klocków”, które można wykorzystywać w zależności od potrzeb. System wyposażono również w tak zwany program predykcyjny, który – poprzez wykonanie specjalnej symulacji – pozwala szybko dostosować elementy nagłaśniające do danej przestrzeni. Dzięki temu będzie można z równym powodzeniem wykorzystywać go do realizacji koncertów w MOK-u, jak i imprez plenerowych.

Nowy sprzęt kosztował 297 762,18 złotych.