Sobota, 5 grudnia 2020

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Epidemia koronawirusa:

Czy scena dla artystów na Słonecznej Wyspie to bubel?

30.07.2020 13:00 | 1 komentarz | juk

Nie ma odpowiedniego zaplecza dla artystów, a kiedy pada deszcz, kapie on na występujących. Scena na Słonecznej Wyspie ma wiele niedociągnięć, dlatego radni chcieli kupić nową.

Czy scena dla artystów na Słonecznej Wyspie to bubel?
Scena na Słonecznej Wyspie nie jest dostosowana ani do występów gwiazd większego formatu, ani do niesprzyjających warunków pogodowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

MARKLOWICE Większość wydarzeń kulturalnych – w tym przede wszystkim dożynki gminne oraz Dni Marklowic – organizowane są za budynkiem magistratu. Wówczas urząd wynajmuje zadaszoną scenę, na której występują artyści. Część radnych nie rozumie takiego postępowania włodarzy podkreślając, że na terenie Słonecznej Wyspy scena jest i tam mogłyby być organizowane imprezy. Okazuje się jednak, że nie jest ona dostosowana ani do występów gwiazd większego formatu, ani do niesprzyjających warunków pogodowych.

Niedociągnięcia techniczne

Kilka miesięcy temu w trakcie jednego z posiedzeń marklowiccy radni omawiali sprawę wykorzystywania podczas imprez gminnych sceny, znajdującej się na terenie Słonecznej Wyspie. – W ogóle jest przez nas nie wykorzystywana – ocenił rajca Tomasz Kubala. Radna Ewa Skupień, która jest również nauczycielką muzyki, wyjaśniła radnemu, że scena ma wiele niedociągnięć przede wszystkim technicznych. – Nie ma możliwości zamontowania odsłuchów, czy świateł. Z kolei, kiedy pada deszcz, zasieka on do jej wnętrza – wymieniała. Radna Skupień dodała, że również infrastruktura około scenowa nie jest dobrze wyposażona. Brakuje np. odpowiedniego zaplecza dla artystów, gdzie mogliby się przygotować czy przebrać. – Scena się sprawdza, ale tylko w przypadku organizacji małych koncertów – podkreśliła.

Scena dla kameralnych występów

Słysząc słowa radnej Skupień Tomasz Kubala dopytywał włodarzy, dlaczego zaprojektowano scenę w taki sposób, że nie można w większym zakresie z niej korzystać. Jak wyjaśnił zastępca wójta Piotr Galus, Słoneczna Wyspa oraz infrastruktura, która się na jej terenie znajduje, nie była projektowana i budowana pod kątem organizacji imprez, tylko na cele rekreacyjne. – Jeżeli chodzi o samą scenę, to powstała ona z myślą o organizacji kameralnych koncertów – wyjaśnił. – Dlatego funkcjonuje tam skromne zaplecze i kilka elementów nagłośnieniowych – dodał.

Dwa warianty

Wśród części marklowckich radnych pojawił się pomysł zakupu przenośnej sceny, która mogłaby być wykorzystywana podczas organizacji różnego rodzaju imprez. Wówczas gmina nie musiałaby jej już wynajmować. Podczas jednego z ostatnich posiedzeń wycenę zakupu zadaszonej sceny referował rajcom dyrektor Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Marklowicach Jacek Pawelec. Przedstawił im dwa warianty. Pierwszy dotyczył sceny o wymiarach 8 x 6 metrów, a drugi – o wymiarach 10 x 8 metrów. Najtańsze obiekty opiewały kolejno na kwoty wynoszące: prawie 69 tys. zł oraz prawie 98 tys. zł. Po krótkiej dyskusji radni uznali, że zakup sceny nie byłby zasadny w obecnym czasie pandemii koronawirusa. W efekcie w najbliższym czasie nie zostanie ona zakupiona.(juk)