Niedziela, 27 września 2020

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Walczą o remont ul. Młodzieżowej. Złożyli skargę na działania ZDW

28.07.2020 13:13 | 15 komentarzy | juk

Wracamy do tematu przerwanego remontu ul. Młodzieżowej w Wodzisławiu Śl. Tamtejsza rada dzielnicy złożyła skargę na administratora drogi. 

Walczą o remont ul. Młodzieżowej. Złożyli skargę na działania ZDW
Przewodniczący Rady Dzielnicy Zawada Jan Zemło na tle ul. Młodzieżowej w Wodzisławiu Śl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pod koniec czerwca Rada Dzielnicy Zawada złożyła w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Katowicach skargę na Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Katowicach administrujący DW nr 936, czyli ul. Młodzieżowej w Wodzisławiu Śl. - To pismo jest tylko częścią korespondencji, która jest prowadzona w sprawie dokończenia przebudowy ul. Młodzieżowej i tylko mały wycinek naszych działań w tej sprawie - mówi Jan Zemło, przewodniczący Rady Dzielnicy Zawada. - Walczymy, żeby remont drogi miał miejsce w przyszłym roku, a nie za kilka lat, bo wtedy degradacja tej drogi będzie taka, że trzeba będzie to robić od nowa, a to jest dodatkowe kilkanaście milionów zł - dodaje.

Na wstępie złożonej skargi przypomniano, że katowicki oddział ZDW w 2017 r. przeprowadził przetarg na przebudowę ul. Młodzieżowej. W efekcie została wyłoniona firma i w tym samym roku zostały rozpoczęte roboty zamierzające do przebudowy drogi. "Z bliżej nieznanych nam przyczyn 6 grudnia 2018 r. firma zeszła z budowy, pozostawiając teren niezabezpieczony. Administrator drogi do dnia dzisiejszego nie podjął żadnych czynności zmierzających do dokończenia przebudowy drogi. Sprawa jest o tyle dramatyczna, iż wykorytowano spore odcinki pod budowę chodnika, teren nie jest zabezpieczony żadnym oznakowaniem" brzmi fragment skargi. W dalszej części podkreślono, że koryta występują w nasypach drogowych, powodując tym samym zagrożenie rozmycia nasypów. "Zgodnie z projektem jezdnia powinna być zwężona do szerokości 7 metrów, co dodatkowo komplikuje sprawę, bo na granicy odcinka przebudowanego najeżdżamy na chodnik, stwarza to duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Kolejną sprawą jest brak ostatniej warstwy ścieralnej jezdni. Ten stan przy wyniesionych wypustach ulicznych doprowadza do dużych zalewisk wody. Taki stan sprowadza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym" czytamy w skardze.

- Kiedy Urząd Marszałkowski nie wywiązał się z obietnicy przekazania 14 mln zł na dokończenie przebudowy ul. Młodzieżowej w budżecie na 2020 r., podjęliśmy bardziej zdecydowane działania - mówi Jakub Elsner, członek Rada Dzielnicy Zawada. Dodaje, że w sierpniu pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dokonają kontroli z wizją w terenie i ocenią zasadność skargi.

Do sprawy wrócimy na łamach Nowin Wodzisławskich.