Piątek, 27 listopada 2020

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Epidemia na Śląsku:

Mobilne Biuro "Czyste Powietrze" w Radlinie. Mieszkańcy z gotowymi pomysłami

22.07.2020 13:30 | 0 komentarzy | AgaKa

W Radlinie przy Miejskim Ośrodku Kultury w środę w godzinach 10.00-14.00 stanęło Mobilne Biuro "Czyste Powietrze". Eksperci z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach odpowiadali na pytania dotyczące termomodernizacji czy wymiany tzw. kopciuchów oraz pomagali wypełniać wnioski o dotacje.

Mobilne Biuro "Czyste Powietrze" w Radlinie. Mieszkańcy z gotowymi pomysłami
Chętnych do skorzystania z porad nie brakowało. Przed punktem w Radlinie cały czas tworzyła się kolejka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chętnych do uzyskania porady w temacie wymiany pieca czy termomodernizacji nie brakowało. Przed mobilnym punktem, który stanął w środę przy Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie nieustannie tworzyła się kolejka. Mieszkańcy w dużej mierze przychodzili z gotowymi projektami i pomysłami.

- Mieszkańcy mogą uzyskać u nas informacje odnośnie otrzymania dofinansowania na zadania związane z termomodernizacją budynków jednorodzinnych, na wymianę źródła ciepła w tych budynkach. Można u nas wypełnić wnioski o dofinansowanie, o ile mieszkańcy mają ze sobą wszystkie wymagane do tego dokumenty, np. nr księgi wieczystej. Mówimy też gdzie taki wniosek złożyć. Mieszkańcy, którzy do nas przychodzą najczęściej wiedzą już, na co chcą otrzymać to dofinansowanie i pytają ile mogą tego dofinansowania uzyskać. Zainteresowanie jest bardzo duże - mówi Szymon Twardej z punktu który pojawił się w Radlinie.

Zbyt duże obciążenie

Chętnych osób do skorzystania z dotacji nie brakuje, lecz często ogranicza ich konieczność odbycia długiej podróży do siedziby firmy, dlatego stworzono mobilne punkty konsultacji.

- Dostajemy sygnały, że jest bardzo wiele osób, zainteresowanych wymianą starych kotłów i termomodernizacją swojego domu, które chętnie skorzystałyby z dofinansowania na ten cel, ale przyjazd do siedziby Funduszu w Katowicach lub naszych biur w Bielsku-Białej i Częstochowie, to dla nich często zbyt duże obciążenie – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Będą kolejne wizyty

28 lipca eksperci pojawią się w Rybniku na parkingu przy kampusie Zespołu Szkół Wyższych. Biuro będzie dostępne od godz. 9.00 do 13.00. Z kolei 31 lipca eksperci WFOŚiGW przyjadą na wodzisławski rynek. Dla mieszkańców będą dostępni w godz. od 10.00 do 14.00.