Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Przed wylotem na zagraniczne wakacje sprawdź swój dowód osobisty

22.07.2020 09:04 | 0 komentarzy | ż

Od początku wakacji funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej nie zezwolili na wylot z kraju 15 obywatelom Polski. Powodem braku zgody na opuszczenie kraju były unieważnione dowody osobiste.

Przed wylotem na zagraniczne wakacje sprawdź swój dowód osobisty
Zdjęcie poglądowe (fot. gov.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rejestr Dowodów Osobistych (RDO) to centralny rejestr teleinformatyczny do prowadzenia spraw związanych z wydawaniem i unieważnianiem dowodów osobistych. Jeśli udajesz się w podróż zagraniczną, upewnij się, że masz ważny dowód osobisty lub posiadasz inny ważny dokument podróży np. paszport.

Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają swój stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko. Każda zmiana danych w dowodzie osobistym wiąże się z obowiązkiem wymiany dokumentu. W trakcie kontroli granicznej funkcjonariusze Straży Granicznej każdorazowo weryfikują okazany im dokument.

Zgodnie z zeszłoroczną nowelizacją Ustawy o dowodach osobistych, jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski. Wówczas jedynie ważny paszport umożliwi mu przekroczenie granicy.

Dowody osobiste widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.

Straż Graniczna zaleca, aby przed wyjazdem na zagraniczny urlop sprawdzić i potwierdzić poprawność swoich danych, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO). Pomocna w tym będzie strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji:

https://www.gov.pl/web/gov/Sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-uniewazniony-lub-zawieszony

źródło: ŚOSG